Budeme mít v senátu zástupce komunistů nebo pravice?
Ve druhém kole se utká Celba s Pelcem.
VOLEBNÍ OKRSEK LOUNY. Přes poměrně vlažnou účast voličů (21,57 %) v prvním kole senátních voleb je zřejmé, že v závěrečném duelu se jako nejžhavější kandidáti utkají novostrašecký starosta Miloslav Pelc (ODS, 24,93 %) a Filip Celba (KSČM, 24,22 %), zastávající stejný post ve Slabcích.
Zajímavé je, že oba představitelé obcí za sebou s přehledem nechali i taková esa jako je současný místopředseda senátu Ivan Havlíček (ČSSD), který svým nevýrazným senátorským působením příliš velkou popularitu nezískal a poměrně ambiciózního starostu obce Staňkovice Jana Bartoně, kandidujícího za Sdružení nezávislých kandidátů. Příliš šťastně nedopadl ani žatecký Bohuslav Kuneš (US-DEU, 10,86 %). Ten podle našich informací neměl na Rakovnicku příliš velkou podporu ani ve vedení místní pobočky vlastní strany, která původně navrhovala jako svého kandidáta Vlastimila Harapese, ale ústředím byl určen Kuneš. Přesto, že instituce senátu nemá v české kotlině velkou přízeň, propagace jeho zrušení, jak se zdá nepomohla ve volbách ani dalšímu z kandidátů, pražskému Ladislavu Půlpánovi (AZSD, 7,55 %). V celkové bilanci lounského volebního obvodu pak na chvostě zůstal rakovnický František Povolný (Evropští demokraté, 5,35 %), který vstupoval do kampaně zjevně s nejmenší finanční podporou a v propadu jej nezachránilo ani masarykovské heslo „nebát se, a nekrást“. V samotném Rakovníku měl tento kandidát podporu 16,81 %, což bylo asi o dvě procenta více než třeba Havlíček.
Podíváme-li se na volební čísla prizmatem volební účasti, zjistíme, že Rakovník (21,77 %) je na tom jen nepatrně lépe než Louny (19,84 %). Přímo na okrese pak jsou tradičně nejvzornějšími voliči ve Smilovicích, kde byla účast 65,91 % a nejhůře pak Řevničov s pouhými 15,41 %.
Co se týká popularity ve vlastních obcích, nasbíral starosta Pelc v Novém Strašecí celkem 669 hlasů, což je 56,40 %. Podobně je na tom i Celba, kterému ve Slabcích dalo hlas 118 voličů, což je 50,42 %. Z toho vyplývá, že ve svých obcích by oba starostové byli senátory už po prvním kole voleb.
Nepředbíhejme však událostem. Podle některých okresních volebních analytiků může výsledky druhého kola silně ovlivnit skutečnost, že jsou společné s komunálními volbami a volit do senátu tak budou i lidé, kteří by normálně senátory vůbec nevolili. Jestli se bude opakovat situace z posledních parlamentních voleb, záleží pouze na účasti pravicově smýšlejících voličů.
Sláva Vaic