BEROUNKA Z NICH UĎELALA BEZDOMOVCE
ZBEČNO. K nejvíce postiženým obcím v našem regionu patří i Zbečno. Kromě rekreačních objektů tu totiž řeka ničila i obytné domy. S místostarostkou Zdeňkou Hůlovou jsme navštívili některé z nich a hovořili s nešťastnými lidmi, kteří tu ze dne na den ztratili střechu nad hlavou.
Přímo naproti potoku Klíčava se nachází dům čp. 27. Navzdory podmáčení novotou zářící fasáda a oplocení napovídají, že se tu donedávna rekonstruovalo. „Ještě minulý týden jsem dělal poslední štuky a pokládal plovoucí podlahy,“ říká majitel Jaroslav Blín, který se živí jako řidič náklaďáku. Na dvoře míjíme malý zapuštěný bazén. Ani ten nevydržel nápor vody a popraskal. Pan Blín otevírá první dveře v přízemí. Ze stropů kape voda a všechno je obaleno páchnoucím bahnem. Solárko, posilovací stroj, bar, všechno je na vyhození. Přecházíme do prvního nadzemního patra. Tady se voda dostala zhruba do třetiny oken. Vyrvala plovoucí podlahy, zlikvidovala rok starý nábytek a veškerou elektroniku. V další místnosti nacházíme trosky kuchyňské linky. „Jediný nábytek, který teď máme, je zařízení dětského pokoje. To zůstalo zaplacené v obchodě a ještě ho nestačili přivést. Ale teď ho vlastně ani není kam složit. Příští týden čekáme mimino.“ V přízemí se ještě díváme na zničenou sbírku mopedů a do šatny na zlikvidované sezónní oblečení. Co s tím? „Minimálně rok bude zdivo vysychat. Bude potřeba okopat omítky a podlahy a udělat všechno znovu. Ale bydlet už tady nemůžu, asi to prodáme a půjdeme jinam. Už bych tu nemohl žít,“ tvrdí Jaroslav Blín. „Nejhorší bylo, že vlastně do poslední chvíle nikdo nevěděl, jak vysoko se voda dostane. Odcházeli jsme na poslední chvíli jen s jednou taškou. Kdybych tušil, co se na nás chystá, dalo by se zachránit víc. Dům je sice pojištěn, ale jenom stavba, bez vybavení. Jenže po stavební stránce je objekt vlastně v pořádku. Bylo by lepší, kdyby se rozlomil na dva kusy.“
Jaroslav Blín mě vede také ke svému sousedovi. Ten dopadl ještě hůř. Vcházíme do dvora, který patří Petru Kačírkovi. Bývalý trávník se skrývá pod nánosem bahna. Na zahradě prý stálo pět metrů vody a přízemní domek byl zatopen až po střechu. Na verandě potkáváme rozrušeného majitele. „Jo klidně se pojďte podívat. Před dvěma týdny jsem pokládal nové koberce. Celý domek jsem několik let předělával z chaty, kterou jsem dostal po rodičích. Koupelna byla úplně nová. Vzal jsem si úvěr, splácím pět tisíc měsíčně, což je pro mě nadoraz. Nevím, co budu dělat.“ Procházíme domkem, který teď připomíná spíše jeskyni. Veškeré zařízení voda zničila. Stěny a stropy jsou kompletně podmáčeny. Voda nadzdvihla i střechu porušila celkovo statiku domu. Statik již doporučil demolici.
Zastavujeme se ještě u Černých. Těm voda vnikla do sklepů a ze spodu prolomila podlahu v obytné části domu. Místostarostka má obavu, jestli není narušena statika. To však majitel vylučuje a tvrdí, že podlahy opraví a že se jinak domku nic nestalo. Naproti se nachází dům rodiny Kasalových. Na jejich fasádě je přesně vidět, kam až voda vystoupila. Je to přesně do poloviny oken. Na zdích zádveří se objevují praskliny. Uvnitř už je nahrubo uklizeno. Paní Kasalová mi ukazuje promáčené podlahy, které se zřejmě za pár hodin vyboulí. Starožitný nábytek je zničený už nyní. Dýha se odděluje a praská, a tak kdysi překrásné kousky skončí na skládce. Zastavujeme se ještě v domku manželů Sekových ze Slovenska. Jejich letní sídlo přímo u vody bylo zatopeno až po strop. Řeka vyrazila okna, podlahu zvedla o metr a veškeré vybavení obrovskou silou smetla a rozlámala. Místnost vypadá, jako les po větrné smršti.
Celkem ve Zbečně povodeň poškodila 12 rodinných domů. Postiženo bylo 14 rodin. Škody na objektech k rekreaci ještě nebyly v době uzávěrky tohoto čísla vyčísleny.
Pavel Sklenička