RAPORT logo

Apokalypsa v kempech a obcích na Berounce připomíná katastrofické filmy

Rozběsněná řeka přinesla 170 letou vodu

POVODÍ BEROUNKY. Třináctý srpen bude zapsán v kronikách mnoha obcí na Rakovnicku černým písmem. Podobně jako několik dní předtím v jižních a západních Čechách se zvedly i v našem okrese toky řek, říček a potoků a napáchaly do té doby nepředstavitelné škody. Do dnešního dne sice nebyly oficiálně vyčísleny, ale určitě se budou počítat na milióny korun.

Nejvíce běsnila řeka Berounka. Její hladina se začala povážlivě zvedat minulé úterý okolo čtvrté ranní a v deset dopoledne zaplavila všechny kempy, rekreační chatové oblasti a obce, které leží na jejím břehu.

Ještě v noci začala evakuace obyvatel z postižených oblastí. K Berounce se přidaly další toky. Moc zlobila Javornice, na které musely být evakuovány dva dětské tábory. Rakovnický potok, posílený přetokem jesenických rybníků,  zalil rozlehlé území zejména kolem Senomat, na západním okraji Rakovníka a od Háčkova mlýna de facto celé území až k Městečku, kde se vrátil do svého koryta. Na Křivoklátě u soutoku s Berounkou vystoupil znovu ze břehů, zalil silnici do Roztok a vnikl do deseti rodinných domů. Několikanásobně se zvedl i Lišanský potok, který zaplavil převážně louky a pole a díky němu přeteklo i přeplněné Tyršovo koupaliště. Hladina Berounky kulminovala okolo 19. hodiny, kdy dosáhla výšky kolem 780 cm. Podle sdělení Českého hydrometeorologického ústavu protékala řekou 170 letá voda. Rozběsněná řeka ničila vše, co se jí postavilo do cesty. Semlela např. kempy na Zvíkovci, v Branově, na Višňové a ve Zbečně, zlikvidovala oblíbené rekreační středisko Ludmilu, fotbalové hřiště a vodáckou hospůdku Na Aljašce v Roztokách, poškodila vloni zrekonstruovaný suterén Základní školy v Křivoklátě, rodinné domy v Roztokách a ve Zbečně a odnesla desítky chat po celém povodí. Řádil i Rakovnický potok, který např. poškodil rakovnickou betonárku a zničil nedávno otevřenou cyklotrasu z Rakovníka do Křivoklátu. Vyjmenovat všechny škody, které řeka a potoky napáchaly, není v tomto článku možné. Podrobnější reportáže a zpravodajství z některých postižených míst si můžete přečíst na dalších stranách dnešního rozšířeného vydání Raportu, zejména na str. 4 a 5.

Do boje s živlem byly nasazeny týmy dobrovolných hasičů z postižených obcí a samozřejmě Hasičský záchranný sbor z Rakovníka. Pomáhali také příslušníci 73. záchranné a výcvikové základny v Rakovníku se svojí technikou. A to nejen na našem okrese, ale i v Praze, Berouně a v Ústí nad Labem.

Ve středu 14. srpna začala voda rychle opadávat a nastala další fáze: likvidace škod. Mezi občany okresu se utvořila obrovská solidarita. Na rakovnické radnici vzniklo na základě výzvy Červeného kříže a MěÚ sběrné středisko, kde se začala shromažďovat humanitární pomoc pro postižené oblasti. Starostové mikroregionu Křivoklátsko vyzvaly občany a firmy okresu o finanční, materiální i lidskou pomoc při likvidaci záplavových škod (u ČS bylo pro tyto účely zřízeno konto s číslem 182 - 542 575 319/800). Zejména do oblasti Křivoklátska přijíždějí od čtvrtka desítky ochotných rukou a pomáhají obcím překonávat nejtěžší okamžiky. „Ani nestačíme registrovat, kdo všechno nám tady pomáhá. Lidé přijedou, přihlásí se o práci, odjedou, druhý den přijedou další...,“ konstatovala např. ředitelka poničené křivoklátské školy Marcela Kasíková. A podobné je to i na ostatních postižených místech. „Než dáme všechno do pořádku, bude to chvilku trvat, ale rozhodně to nevzdáme a příští rok hospodu znovu otevřeme,“ řekl nám Pavel Škarýd, majitel poničené roztocké restaurace U Jezzu, která jen zázrakem běsnění živlů „přežila“.

Tomáš Bednařík


[ Zpět na domovskou stránku ]