Z IMATU SKONČILO “NA PRACÁKU” 71 LIDÍ
RAKOVNÍK (ps). V minulém čísle Raportu jsme přinesli informace o “krachu” firmy IMAT reproduktorové soustavy s.r.o. V souvislosti s tím zaznělo, že Úřad práce vyplatil zaměstnancům část mezd a odstupné. O vysvětlení jsme požádali ředitele Úřadu Práce v Rakovníku Alexandra Zajíce a pracovnici oddělení analýzy trhu práce Lenku Urešovou.
Vyplácet dlužné mzdové nároky zaměstnancům insolventního zaměstnavatele je Úřad práce oprávněn na základě zákona č. 118/2000 sb o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Patří sem mzda, její náhrady a odstupné, pokud na ně má zaměstnanec nárok.
“Vůbec poprvé jsme se s touto problematikou ve větším měřítku setkali v případě firmy IMAT reproduktorové soustavy s. r.o. se sídlem Rakovník. Podmínkou pro vyplacení je prohlášení konkursu nebo podání návrhu na prohlášení konkursu na straně zaměstnavatele. Od tohoto data se odvíjí i rozhodné období. Je šestiměsíční, počítá se zpětně od měsíce, kdy byl podán návrh. Zaměstnanec může uplatnit nárok nejvýše v rozsahu třech měsíců. V případě Imatu využilo možnosti přibližně sto čtyřicet lidí, celkově úřad práce vyplatil kolem 1,5 miliónu korun,” vysvětluje Urešová. Limit vyplacené částky za jeden měsíc se vypočítává na základě celostátní průměrné mzdy a je jejím jeden a půl násobkem. A protože může zaměstnanec uplatnit nárok až za tři měsíce, může Úřad práce vyplatit až 56 tisíc na osobu. Přestože do podobné situace se na okrese dostalo zatím dvacet firem, nároky uplatnil kromě pracovníků Imatu pouze jeden zaměstnanec firmy Atlas Internacional s.r.o.
Jak nám dále sdělil ředitel Úřadu práce Alexandr Zajíc, peníze byly čerpány z Ministerstva práce a sociálních věcí. Úřad práce předpokládá, že všechny prostředky získá zpět v rámci konkursního řízení. Ke konci roku 2000 bylo v evidenci Úřadu práce 71 bývalých zaměstnanců firmy Imat.