RAPORT logo

Příčinou požáru rodinného domu v Branově byla pravděpodobně hořící svíčka
SMRT V PLAMENECH

BRANOV. K tragické události došlo ve čtvrtek 15. února 2001 v obci Branov. Při požáru rodinného domu zde uhořel šestaosmdesátiletý muž. Další tři obyvatelé domu byli zachráněni díky pomoci spoluobčanů. Na podrobnosti jsme se zeptali náměstka ředitele Okresního úřadu vyšetřování Rakovník Vlastimila Hornofa.

“Asi v 7.30 hodin 15. února oznámil na Obvodní oddělení Policie ČR Křivoklát Hasičský záchranný sbor Rakovník, že došlo na Branově k požáru rodinného domu čp. 23. Na místo byly přivolány kromě HZS Rakovník ještě Sbory dobrovolných hasičů podniku Permon a obce Roztoky. Po lokalizaci požáru bylo ve vyhořelých prostorách domu nalezeno mrtvé tělo muže, ve kterém byl zjištěn Josef Š., nar. 1915. Technici HZS mjr. Havlíček a kpt. Falbr určili jako pravděpodobnou příčinu požáru vznícení vybavení domu od hořící voskové svíčky, kterou si Josef Š. celou noc svítil.”

Díky rozhodnosti branovských občanů bylo zabráněno mnohem větší tragédii. Kromě Josefa Š. byli v hořícím domě další tři lidé. “Spolumajitele domu Václava Z. zachránil pan Vladimír Šípek, který ho vytáhl oknem. Patnáctiletou Pavlu Z. zase snesl po žebříku Zdeněk Bláha. Obětavě pomáhali i Václav Novotný, Radek Kraus, Vlasta Štillerová a další spoluobčané. Než přijeli hasiči, snažili se oheň zmírnit tím, že ho polévali vodou z kbelíků,” uvedl branovský starosta František Štiller.

Jako první dorazili k hořícímu domu hasiči z podnikové jednotky Permon v Roztokách. “Byli jsme na Branově za 10 minut, tak rychle jsem to ještě nikdy nejel,” řekl řidič permonské cisterny 815 Vladimír Fuksa. “Kromě stařečka, na jehož záchranu už nebyla vůbec žádná naděje, byli všichni ostatní obyvatelé domu už venku. Naskytl se nám hrozný pohled. Přízemí bylo v jednom plameni, jako kdybyste se dívali do otevřených kamen. Vypnuli jsme elektriku a snažili se požár dostat pod kontrolu. Deset minut po nás přijeli profesionálové z Hasičského záchranného sboru Rakovník se dvěma cisternami a jeepem,” pokračuje Vladimír Fuksa.

Hasiči se shodují v tom, že problémem číslo jedna na Branově je nedostatek vody. A tak třetí zásahová jednotka SDH Roztoky sloužila víceméně jako “zásobovací” vůz. Její velitel Luděk Egert k tomu říká: “Když jsme přijeli, zásah už probíhal. Doplnili jsme vodu permonským kolegům a pak jsme se obrátili načerpat další. Škoda, že Branovští nemají své zásahové vozidlo, mohli být u požáru ještě dřív, než permonští hasiči.”

Starosta Štiller vysoce vyzdvihl rozhodnost a profesionalitu všech zasahujících hasičů. Slovy chvály nešetřil ani na branovské dobrovolné hasiče, kteří přispěli k likvidaci požáru všemi dostupnými prostředky a silami. “Nejenže pomáhali hasit, ale hlídkovali u požářiště celou noc, aby nedošlo k dalšímu vznícení. Absolutorium zaslouží především Eduard Rotta a Dušan Berta.”

Na místě neštěstí pomáhala také obvodní lékařka MUDr. Lenka Charvátová z Křivoklátu. “Byl to strašný pohled. Pan Š. neměl šanci na záchranu. Protože jsem nemohla jednoznačně určit příčinu jeho úmrtí, doporučila jsem provést soudní pitvu. Za tímto účelem byly ostatky Josefa Š. převezeny do Vinohradské nemocnice v Praze. Pokud se týče ostatních obyvatel domu, byli v šoku. Pan Z. byl navíc přiotrávený kysličníkem uhelnatým, a tak byl hospitalizován na JIP Nemocnice s poliklinikou v Rakovníku.”

Podle vyjádření zasahujících hasičů bylo přízemí domu ohněm zcela zničeno, ke značnému poškození majetku došlo i v prvním patře. “Odborníci vyčíslili škodu na 2 milióny korun,” řekl nám vyšetřovatel Vlastimil Hornof.

“Ještě týž den měla rodina, která ve vyhořelém domě bydlela, zajištěno náhradní ubytování. Postarali se o to branovští spoluobčané Ivan Zikmund a Miroslav Vítek. Klobouk dolů před všemi,” dodal starosta František Štiller.

Tomáš Bednařík


[ Zpět na domovskou stránku ]