Po zahraničním
investorovi zůstaly jen sliby, dluhy a pozemek od města
IMAT V KONKURSU, 300 LIDÍ BEZ PRÁCE
RAKOVNÍK, RYNHOLEC. Společnost IMAT Reproduktorové soustavy s. r.o. se španělskou kapitálovou účastí, která zahájila podnikání na okrese Rakovník v roce 1995 a postupně se rozrostla na 300 zaměstnanců, se dostala do platební neschopnosti v současné době byl na ní vyhlášen konkurs. Jediným významnějším majetkem, který má správce konkursní podstaty k dispozici, je pozemek, který firma zakoupila od města Rakovníka za účelem výstavby montážního závodu. Město by ale mělo mít podle kupní smlouvy na pozemek předkupní právo.
Imat zakoupil v dubnu 1995 od města Rakovníka pozemky o ploše 34 786 metrů čtverečních v ceně 4.688.700 Kč. Firma, která se v Barceloně zabývala montáží reproduktorů, přislíbila okamžité zahájení výstavby montážního závodu v Rakovníku v sousedství areálu ZZN. Ještě do konce roku 1995 hodlala zahájit zkušební provoz. I proto přistoupilo město Rakovník na prodej pozemků v ceně 134 Kč za metr čtvereční. Ve smlouvě je přitom zakotveno, že pokud výstavba nebude zahájena, má město v případě prodeje k pozemku předkupní právo za obdobnou cenu.
Hala měla stát 60 miliónů Kč. V první fázi se uvažovalo až o 60 pracovnících, později o dalších 30 a výrobní linka měla denně produkovat až 3000 reproduktorů. Alespoň tak to před šesti lety uvedl v rozhovoru pro Raport majitel společnosti IMAT Sergi Muňoz I Piera z Barcelony. Firma nechala zpracovat projektovou dokumentaci, úřad vydal stavební povolení, proběhlo výběrové řízení a dokonce byla k pozemku přivedena elektro přípojka. Pak ale firma změnila plány a na výstavbu se měly nejprve vydělat peníze v montážním závodě v Rynholci. Všechno ale dopadlo úplně jinak. Jak nám sdělila správkyně konkursní podstaty JUDr. Zita Chvojanová, ukončil IMAT svoji činnost k 29. srpnu 2000 a od února 2001 je subjekt v konkursu. O práci tak přišlo zhruba 300 lidí. IMAT zůstal dlužen zaměstnancům na odstupném a mzdách, přičemž zhruba 1,5 miliónů Kč uhradil pracovníkům Úřad práce. Ten se pokusí částku získat zpět v rámci konkursního řízení. Mnoho majetku na prodej ale nezůstalo. Kromě pozemku zakoupeného od města Rakovníka nelze zpeněžit v podstatě nic dalšího. Veškeré strojní vybavení patřilo leasingovým společnostem, zásoby zase firmám, pro které byly reproduktory montovány. Nikdo ze španělských majitelů s českou stranou v současné době nekomunikuje. Hovoří se o dokonce i tom, že do likvidace se dostala i mateřská firma v Barceloně.
Jak nám sdělil zástupce starosty města Rakovníka Ivo Michalička, hodlá město pozemek vykoupit zpět. Naproti tomu má správce konkursní podstaty i další zájemce z řad průmyslových podniků. “Pozemek je v průmyslové zóně, sítě jsou nablízku, proto si myslím, že by se nám mohlo podařit prodat pozemek za výhodných podmínek,” míní dr. Chvojanová.
Pavel Sklenička