Desetitisíce pohozených ojetých pneumatik se staly rejdištěm lišek
Vyřeší hejtman „rynholecký“ průšvih?
RYNHOLEC. Neobvyklá „delegace“ se objevila ve čtvrtek 1. listopadu ráno v Rynholci, přesněji řečeno v „polích“ na rynholeckém katastru, kde se ještě v polovině devadesátých let nacházela firma Tubeko a. s. Mezi ranními návštěvníky bylo možné spatřit krajského hejtmana Ing. Petra Bendla, člena rady Středočeského kraje Ing. Viléma Žáka, starostu obce Rynholec Jaromíra Dyntara a také několik místních myslivců. Důvodem časné vizity jsou desetitisíce ojetých pneumatik, které zde po firmě Tubeko a. s. zůstaly, a které nejen že dnes ohrožují životní prostředí, ale i bezpečnost obyvatel Rynholce a okolí.
„Akciová společnost Tubeko začala v Rynholci působit v roce 1993,“ uvedl pro náš list Ing. Vilém Žák. „Nakoupila v SRN technologii na kryogenní zpracování pneumatik. Drť vzniklá z recyklovaných pneumatik měla být využívána na další zpracování. Protože měl být recyklát vyvážen zejména do Německa, získala firma Tubeko a. s. povolení dovážet ze SRN ročně čtyři a půl tisíce pneumatik.“
Začátek podnikání firmy v Rynholci byl velkolepý. Za účasti státu byla postavena linka na recyklaci pneumatik, kterých se zatím dovezlo na 60.000 (!) Zhruba po dvou letech došlo k dramatickému obratu. Němci přestali vyrobený granulát odebírat a firma Tubeko a. s. krátce na to zkrachovala. Na katastru Rynholce po ní zůstaly desetitisíce nezpracovaných poházených pneumatik. Jsou nahromaděné v areálu blízko „staré“ silnice Praha - Karlovy Vary.
„Už se tu byli podívat snad všichni, kteří to mají v kompetenci. Hygiena, hasiči, inspekce životního prostředí, ale zatím nám nikdo nepomohl,“ řekl ve čtvrtek novinářům starosta Rynholce Jaromír Dyntar. Inspekce Ministerstva životního prostředí ČR sice udělila firmě Tubeko a. s. pokutu ve výši 400 tisíc, ale ta ji nikdy nezaplatila.
Před časem se objevil v areálu zkrachovalé firmy další problém. „V okolí se přemnožily lišky a udělaly si mezi pneumatikami nory,“ pokračuje Vilém Žák. „Začaly dokonce lézt i na pozemky vedlejšího podniku, viděny byly i na okraji obce A to i za bílého dne. Naštěstí se zde ještě neobjevila vzteklina a nikdo nebyl napaden, ale pokud by se tak stalo, spustila by se lavina.“
Je zřejmé, že tak malá obec, jakou je Rynholec, nemá na likvidaci skládky dostatek finančních prostředků. Proto se na žádost obce do problému „vložil“ člen rady kraje Ing. Žák a potažmo hejtman Ing. Bendl. „Je to síla,“ shrnul své první dojmy hejtman. Pak dodal, že se bude snažit získat od příslušných státních orgánů finance na likvidaci pneumatik. „V tomto případě existují v podstatě dva způsoby likvidace,“ naznačuje Ing. Žák možnosti řešení problému. „Buď spálení pneumatik v cementářských pecích, neboť se jedná o velmi kvalitní palivo, nebo jejich transport do severních Čech na Mostecko, kde působí firma, která pneumatiky drtí a vzniklý granulát se následně používá pro výrobu asfaltových povrchů. Na obojí jsou ale potřeba finanční prostředky,“ které se pokusíme sehnat především z fondu Životního prostředí,“ uzavírá Ing. Vilém Žák.
Tomáš
Bednařík
Popiska:
Šedesát tisíc pneumatik nejen hyzdí krajinu v okolí Rynholce, ale stalo se také rejdištěm přemnožených lišek. Foto Jan Švácha