Rozhovor se sládkem, který křísí už mrtvý rakovnický pivovar
NÁPADY PŘICHÁZEJÍ VE DNE I V NOCI
RAKOVNÍK. Jiří
Holopírek dělal před uzavřením rakovnického pivovaru sládka. Pro ty
nemnohé, co nevědí: Především na sládkovi záleží, jak bude to které
pivo chutnat. Když se o pivovar v Rakovníku začala zajímat kanadská
firma, pochopitelně kontaktovala i Jiřího Holopírka.
Čas oponou trhl a bývalý sládek už je zase v pivovaře a těší se,
že v něm bude vařit tradiční rakovnický mok. Prozatím jsem jej však
zastihl s telefonním sluchátkem v ruce mezi hromadou lejster. Přesto
ochotně vyhověl žádosti o rozhovor.
- Vrátil jste se po letech zpět do rakovnického pivovaru. Jaký je to pocit, vracet se na místo, kde jste tak dlouho pracoval?
Je to velmi zvláštní pocit. Především v tom, že jsem pivovar opustil ještě v době, kdy žil. Dnes je to bohužel pivovar, který má za sebou svůj konec, svoji smrt. Teď se jej snažíme opět přivést k životu. Ovšem, s tím jsem do toho šel. Chci mu pomoci.
Je to náročné. Člověk si nesmí myslet, že jde o zaměstnání, o práci na osm hodin denně. Je zapotřebí věnovat čtyřiadvacet hodin denně. Nápady přicházejí ve dne v noci. Není to jednoduché a je zapotřebí tomu dát vše. Doma například nemám čas na nic jiného než najíst se, vykoupat a spát. Ostatní věci museli převzít moji synové.
Podle toho, jak je zapotřebí. Dvanáct hodin minimálně. Existují ovšem ještě další záležitosti, které je třeba zajistit i z domova. Například telefony, schůzky s lidmi a podobně. V noci dostávám doma například i nápady, které je možné hned druhý den řešit. Vše se řeší za pochodu.
Vůbec ne! Zatím se jedná o první přípravu k tomu, aby se vůbec mohlo začít mluvit o tom, že to bude pivovar. Teď jsme všechno možné. Údržbáři, sháněči zedníků, zajišťovači instalatérů a tak. S vlastním pivem to zatím nemá nic společného. Jinak to ovšem začít nemůže. Osobně však mám radost z jedné věci. Naše práce má hlavu a patu. Všechno jde postupně, nikoliv zmatečně, kupředu. Teď se například dělají střechy na pivovarských budovách. Až budou hotové začneme se připravovat na zimu. Musíme zasklít okna, zprovoznit topení. V současné době jednáme s kotelnou o navázání spolupráce a vodárna nám dělá rozbory vody. Jedná se zkrátka o první krůčky, kterými je třeba začít. Každý den je na pivovaru vidět.
- Těšíte se na povinnosti
sládka?
V každém případě je to o něčem jiném. Jen co se zbavíme těch povinností, o kterých jsem hovořil, začneme nakupovat lahve a jiné pro pivovar potřebné věci.
- Vařil jste pivo Bakalář. Bude rozdíl mezi tím pivem, které jste vařil dříve a tím, které budete vařit v budoucnu?
Rozdíl bude v tom, že pivo bude ještě kvalitnější. Bude to způsobeno tím, že se investuje poměrně dost finančních prostředků do technologie. Některé věci budou modernější, ovšem v tom pojetí, že se i nadále bude jednat o české pivo. Počítáme i s radikální změnou chlazení. Podobných záležitostí se chystá pochopitelně víc a já pevně věřím, že pivo bude ještě lepší než bývalo.
- Dokázal byste odhadnout,
kdy se objeví v Rakovníku první rakovnické pivo?
(smích) To je státní tajemství! Rádi bychom ovšem, aby již do příští sezóny pivo vstoupilo.
- Do letní?
Raději do jarní. Děláme pro to všechno.
Zatím poslední zpráva z pivovaru
zní v tom smyslu, že kanadský investor již zaplatil veškeré pohledávky
a byla provedena změna v katastru nemovitostí.