RAPORT logo

Při rekonstrukci Pražské ulice byly objeveny dva otvory do podzemí
TAJNÉ CHODBY, NEBO JEN STUDNA?

RAKOVNÍK. Vzrušení do rutiny každodenních prací při rekonstrukci Tyršovy ulice přinesl minulý týden. Dělníkům z firmy Dopravní stavby Holding a. s. Praha, která rekonstrukci provádí, se podařilo odkrýt dva zajímavé otvory, které až dosud skrýval povrch vozovky. První asi třímetrovou šachtu nedaleko Pražské brány, druhý otvor o několik desítek metrů blíže k sokolovně, směrem k části parku, kde je okrasná vodní plocha. Jak litera zákona velí, oznámili stavbaři nález investorovi a ten Archeologickému ústavu Akademie věd ČR.

Mezi rakovnickými občany ihned vyvstaly dohady, co záhadné otvory znamenají. „Pokud se jedná o otvor u Pražské brány, může znamenat zhruba tři věci,“ soudí ředitel Okresního muzea Rakovník Mgr. František Povolný. „Buď jde o část někdejší studny, nebo o součást městského opevnění, nebo o vstup do podzemí, které zde údajně kdysi bývalo.“

Znalec středověké historie královského města Rakovníka prof. Jaroslav Čech možnost podzemního labyrintu v bývalém Zákostelí vylučuje. „Podzemí, jako součást opevnění, město Rakovník nikdy nemělo. Jediné podzemní prostory, které se v Rakovníku nacházejí, jsou sklepy várečných domů, kterých bylo v Rakovníku poměrně hodně, či vodoteče, které odváděly vodu přes město. V okolí kostela by se mohlo jednat rovněž o středověké hrobky rakovnických měšťanů,“ uvedl pro Raport profesor Jaroslav Čech.

„Pracovníci archeologického ústavu přijeli na stavbu ve čtvrtek,“ říká stavbyvedoucí Milan Pavlík. „Prohlédli si oba otvory. O vyzděném půloblouku, který vede do parku, prohlásili, že se jedná o pozůstatek starší městské kanalizace. Pokud se týče druhého otvoru u Pražské brány, řekli nám, abychom místo ještě více skryli a tento týden ho přijedou prozkoumat podrobněji.“ Podle Milana Pavlíka nepůjde zřejmě o žádný světoborný objev, protože archeologové práce na rekonstrukci ulice nezastavili.

„Podle informací, které máme k dispozici, a předběžný archeologický průzkum to již částečně potvrdil, se s největší pravděpodobností jedná o studnu o průměru 2,5 metru,“ sdělil nám místostarosta MUDR. Ivo Michalička. Podle jeho názoru musel  v minulosti studnu již někdo objevit, neboť je zakryta betonovou deskou. „Ta se odstraní, poté proběhne druhá etapa archeologického průzkumu a studna zasype. Hodnota nálezu není taková, aby to ohrozilo stávající rekonstrukci ulice. I když archeologové provedou ještě jeden podrobnější průzkum, nezdrží to postup prací,“ sděluje místostarosta. Výsledky archeologického průzkumu Tyršovy ulice budeme na stránkách Raportu i nadále sledovat.

Tomáš Bednařík, Pavel Sklenička


[ Zpět na domovskou stránku ]