RAPORT logo

„Momentálně okresu žádné nebezpečí nehrozí,“ říká přednosta Koleňák
Masek je dost, filtrů a krytů málo

RAKOVNÍK. V souvislosti s aktuální napjatou mezinárodní situací, která vznikla po teroristickém útoku islámských extrémistů na Světové obchodní centrum v New Yorku a komplex Pentagonu ve Washingtonu 11. září 2001, jsme požádali o rozhovor přednostu Okresního úřadu Rakovník Ing. Ivana Koleňáka. Zajímali jsme se o bezpečnostní situaci v okrese Rakovník a zejména o to, jakým způsobem je zajištěna ochrana obyvatelstva.

- Před rokem 1989 byl vypracovaný jednotný systém civilní ochrany (CO). Na všech školách, závodech i v obcích probíhala pravidelná cvičení, kontroly atd. Jak vypadá systém CO dnes?

Po roce 1989 byl systém CO rozbit. Za prvé neměl dostatečnou legislativní oporu a za druhé z něho byl cítit značný ideologický podtext. K 1. 1. 1993 byly zrušeny štáby civilní ochrany okresů, které působily při okresních úřadech. Úkoly CO přešly na referáty obrany a ochrany OkÚ. Nastala druhá etapa transformace, kdy se dařilo ta nejzákladnější opatření držet v chodu. Zejména v oblasti ochrany obyvatelstva. Současná etapa vypadá tak, že civilní ochrana je legislativně ošetřena a byla zakomponována do zákona č. 239/1999 Sb., o integrovaném záchranném systému. K 1. 3. 2001 jsme delimitovali agendu CO k Hasičskému záchrannému sboru Středočeského kraje, územnímu odboru Rakovník (HZS). Úkoly civilní ochrany, za které zodpovídá OkÚ, jsou dnes jasně stanovené a realizuje je HZS.

- Co se rozumí pod pojmem ochrana obyvatelstva?

Ochranou obyvatelstva se rozumí plnění úkolů civilní ochrany podle dodatku k ženevským úmluvám z roku 1949. Zejména se jedná o varování, evakuaci, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva a další opatření k zabezpečení ochrany jeho života, zdraví a majetku.

- Co by měl občan udělat, kdyby došlo k napadení státu a hrozilo by nebezpečí i okresu?

Aby nastala situace, že zítra vypukne válka a občané nebudou vědět, co dělat, je nepravděpodobné. Prvním úkolem obyvatel je v takových kritických okamžicích sledovat sdělovací prostředky, kde se základní informace, typu jestli hrozí nějaké nebezpečí, případně jaké, objeví. Všechny složky integrovaného záchranného systému (hasiči, policie atd.) mají navíc k dispozici mobilní prostředky, jejichž prostřednictvím by obyvatelstvo o hrozícím nebezpečí informovaly. Byla by vydávána a na veřejných místech vyvěšována patřičná nařízení okresního úřadu atd. Orgány státní správy a samosprávy by byly ty, které jsou kompetentní obyvatelstvo včas informovat.

- Jak je to s ochrannými prostředky, jako jsou masky apod.?

Na TV Prima 19. 9. zaznělo, že vybavení ochrannými prostředky je zajištěno pouze pro děti a nemocné občany. To je nesprávná interpretace. Podívejme se, jak to vypadá v okrese Rakovník. Základním prostředkem je ochranná maska. Ta ve spojení s moderním průmyslovým filtrem by byla účinná i v případě průmyslových havárií nebo úniku nebezpečných škodlivin, ke kterým by mohlo dojít v důsledku sabotáže nebo případného válečného konfliktu. Pak by ale museli mít lidé tyto prostředky doma. Kdyby byl signál, že se něco chystá a bude dít, byly by ochranné prostředky vyskladněny a rozdány obyvatelstvu. Když jsme je předávali v březnu HZS, tak jsme měli ve skladech okresu 12.500 dětských vaků a ochranných masek a 36.000 lícnic pro dospělé. Celkem tedy zhruba 48.500 ochranných prostředků na 55.000 obyvatel. Trošku slabší je situace s filtry. Těch máme jen asi 24.000. Tedy pro necelou polovinu obyvatel. Nejsou finanční prostředky na doplněné vyřazených prošlých filtrů. Když jsem v roce 1999 nastoupil do funkce přednosty, tak bylo na území okresu 267 skladů CO. Teď je jich 197. Zachovány zůstaly všechny sklady ve školách, nemocnicích a zařízeních sociální péče, aby tam byly ochranné prostředky po ruce, pro ostatní skupiny obyvatelstva okresu byly tyto prostředky postupně stahovány do centrálního skladu okresu, především z důvodů snížení nákladů na jejich opravy, údržbu a obměňování.

- Existují v okrese nějaké úkryty pro obyvatelstvo?

Je zde asi deset stálých úkrytů, které byly vybudovány už dávno. Mají kapacitu od 50 do 100 osob. Myslím, že by se v nich ukrylo zhruba 1.000 lidí z celkového počtu 55.000 obyvatel okresu, což nejsou ani 2%. Okres Rakovník byl z hlediska kategorizace ochrany zařazen do 3. kategorie, čili se tu nestavěly nové, velkokapacitní úkryty, jako v některých velkých městech. Jsme hluboce pod celostátním průměrem ukrytí 11% obyvatelstva. Je počítáno, že většina obyvatel by se ukryla v krytech budovaných svépomocí. To jsou sklepy, podzemní podlaží domů atd.

- Okres Rakovník nemá žádné významnější strategické cíle, nicméně je tu několik důležitých průmyslových podniků, přehrada Klíčava apod. Je ostraze těchto objektů v současných dnech věnována zvýšená pozornost?

Samozřejmě, že tyto objekty jsou pod zvýšeným dohledem složek Integrovaného záchranného systému okresu, přesněji řečeno Policie ČR.

- Nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet. Co byste v souvislosti s aktuální mezinárodní politickou situací vzkázal občanům našeho okresu?

Pokud vycházím z oficiálních informací, které mám k dispozici od centrálních orgánů, tak mohu potvrdit, že momentálně okresu žádné nebezpečí nehrozí. Nebyly zde zaznamenány žádné aktivity, které by měly obyvatele znepokojovat. Situace je stabilizovaná a klidná, byť jsou přijata určitá zvýšená bezpečnostní opatření. Proto bych chtěl občanům vzkázat, aby zůstali v klidu a pokoji. Pokud by se měla situace dramaticky změnit, tak by byla přijata patřičná opatření a obyvatelé okresu by se je včas dozvěděli.

Tomáš Bednařík

[ Zpět na domovskou stránku ]