RAPORT logo

Když vychladly horké hlavy, zastupitelstvo rozhodlo o vstupu do tepelného zásobování
Teplo pro školy i byty za stejnou cenu

RAKOVNÍK. Nejbouřlivěji diskutovanými body jednání zastupitelstva města Rakovníka ve čtvrtek 13. 9. 2001 byly materiály , které se vztahovaly k urovnání vztahů mezi rakouskou firmou Steirische Fernwärme, GbmH vlastnící společnost Tepelné zásobování Rakovník a městem Rakovník.

Než došlo k projednávání obou dokumentů, představil se zastupitelům nový jednatel Tepelného zásobování Jaromír Hrubý. Na dotaz zastupitele Vladimíra Škrlanta, proč byl odvolán dosavadní jednatel Petr Kašpar, pan Hrubý uvedl, že vedení TZ bylo třeba posílit po technické stránce a Petr Kašpar odešel z funkce po vzájemné dohodě s majitelem společnosti.

Meritem problému bylo, že až dosud bylo město Rakovník tzv. tichým společníkem Tepelného zásobování. Po změnách v obchodním zákoníku však pominuly všechny výhody, které byly s takovouto formou účasti spojené. Proto současné vedení radnice navrhlo, aby se město Rakovník stalo řádným společníkem a vstoupilo do oblasti tepelného zásobování jako aktivní podnikatelský subjekt. Zároveň předložilo zastupitelstvu ke schválení záměr další spolupráce se Steirische Fernwärme, GbmH, dohodu o společném postupu při účasti na podnikání v obchodní společnosti Tepelné zásobování Rakovník s. r. o. a návrh TZ o bezplatném převodu hmotného majetku, který až doposud užívalo TZ na základě nájemní smlouvy.

Proti návrhu zrušit tiché společenství města v tepelném zásobování vystoupil razantně zastupitel a bývalý starosta Miroslav Hrčka. Uvedl, že podle jeho názoru by město nemělo vstupovat do žádné společnosti jako aktivní podnikatel, protože podnikat neumí. Zároveň upozornil na nebezpečí propadu hospodářského výsledku TZ a v tom případě na negativní dopady na městský rozpočet. Místostarosta MUDr. Ivo Michalička vyvrátil Hrčkovo tvrzení o neúspěšnosti podnikání města příklady Městských lesů Rakovník a ÚMK s. r. o., které dosahují velmi dobrých výsledků. Nový jednatel TZ Jaromír Hrubý podotkl, že město bude mít jako řádný společník mnohem větší kontrolu nad způsobem hospodaření a bude mít i rozhodovací právo, což jako tichý společník nemá. Navíc ujistil zastupitele, že by byl vlastník TZ sám proti sobě, kdyby dopustil propad hospodářského výsledku do rozměrů, které naznačil Hrčka. Starosta Václav Pícl uvedl, že díky vstupu města do tepelného zásobování se na základě dohody se STEFE srovnají ceny tepla pro bytové jednotky a objekty v majetku města, jako jsou například školy. Druhý místostarosta Ing. Zdeněk Nejdl připomněl další výhodu, kterou bude předkupní právo města na majetek společnosti.

Krátce na to došlo k ostré verbální přestřelce, do které se zapojili zastupitelé Hrčka, Kubínek, Sunkovský, Semerádt, Škrlant, Rouček, Ludačka a Pícl. „Ano, povolily mně nervy, když jsem slyšel, jak představitelé současného vedení města obracejí svá slova na ruby,“ uvedl pro Raport Miroslav Hrčka. „Dnes tvrdí něco úplně jiného, než vloni. V podstatě vydávají za své to, co jsme chtěli původně my a co oni svým hlasováním blokovali.“ Zároveň Miroslav Hrčka veřejně vedení radnice obvinil, že nemělo zájem se se všemi dokumenty seznámit, že v podstatě funkce starosty nebyla dodnes řádně předána. Dokumenty (a nejen v případě Tepelného zásobování, ale třeba i v cause bývalého tajemníka Kapsy), o nichž současný starosta Pícl tvrdí, že je nemělo nové vedení radnice k dispozici, prý k dispozici byly a dodnes je má Miroslav Hrčka na svém stole.

Zastupitel Kubínek pak vyzval starostu Pícla a oba místostarosty, aby konečně přestali s „taháním kostlivců ze skříní“ a začali pracovat konstruktivně. Po dvacetiminutové přestávce se horké hlavy uklidnily a oba dokumenty byly většinou hlasů schváleny.

Tomáš Bednařík


[ Zpět na domovskou stránku ]