Případ
„na černo“ zaměstnaných žen skončil podle předpokladu úřadu práce
Ukrajinská
firma zmizela
RAKOVNÍK. V březnu a květnu letošního roku jsme informovali o případu šesti „na černo“ pracujících ukrajinských uklízeček v Nemocnici s poliklinikou Rakovník, které zde zaměstnávala chebská firma De Wolf 3xD s. r. o. Blesková kontrola provedená pracovníky Úřadu práce v Rakovníku a Cizinecké policie Rakovník 12. března t. r. zjistila, že ženy nemají žádné pracovní povolení a některé z nich ani platné doklady k pobytu v České republice.
Vše dopadlo tak, jak dopadnout muselo. Uklízečky, které poctivě odvedly v nemocnici svoji práci, byly vyhoštěny a nastal „kolotoč“ šetření, která z firem nese za vzniklou situaci zodpovědnost. Podle sdělení ředitele Úřadu práce v Rakovníku Alexandra Zajíce bylo zjištěno, že firma De Wolf 3xD najala Ukrajinky od plzeňské firmy Maria Marchuk s tím, že mají řádná pracovní povolení. České zákony bohužel firmě neukládají povinnost, aby si toto tvrzení prověřila, a tak plnou zodpovědnost za nepořádek „v papírech“ nese plzeňská firma. Když se chtěl úřad práce s paní Marchuk spojit, zjistil, že na dva měsíce odcestovala služebně na Ukrajinu. Podle květnové informace ředitele Zajíce se měla vrátit do České republiky koncem měsíce června.
„Případ jsme samozřejmě sledovali nadále a hlídali termín, kdy se má majitelka firmy vrátit. Byli jsme v kontaktu s Úřadem práce v Plzni. Když minul červen, opakovaně jsme se snažili Mariu Marchuk kontaktovat, ale zjistili jsme, že firma jednoduše zmizela. Prostě není s kým dál jednat,“ posteskl si Alexander Zajíc. „Tím se potvrdila naše původní verze, že šlo o tzv. černé duše. Je škoda, že stát nevyvíjí systematický tlak, aby byly podobným firmám odebrány živnostenské listy. Aby vše bylo celostátně ošetřené a existovala centrální evidence podobně podvodných firem.“
Podle slov ředitele Úřadu práce v Rakovníku je z obliga jak Nemocnice s poliklinikou Rakovník, tak i chebská firma De Wolf 3xD s. r. o., protože díky nedomyšleným zákonům nemají povinnost zkoumat, zda dotyčný pracovník má pracovní povolení nebo ne. „Bylo by potřeba přistoupit k problému razantně, jako to udělali v sousedním Německu s ,černými´ autodopravci. Firma, která pracovníky zaměstnává, je tam zodpovědná, že dotyční mají všechno v pořádku. Pokud ne, dostane pokutu za to, že si vše neověřila. Firmě přece nesmí být jedno, zda má jí najatý pracovník povolení, nebo ne,“ naznačuje možné řešení Alexander Zajíc.
Tomáš Bednařík