Za půl roku
odvedli stánkaři do městské pokladny přes 200 tisíc korun
RAKOVNICKÉ TRHY STÁLE ROZPORUPLNÉ
RAKOVNÍK. Stánkový prodej na Husově náměstí v Rakovníku patří k nejrozporuplnějším jevům současného dění v okresním městě. Na jednu stranu je občany (hlavně přijíždějícími z venkova) vyhledáván, na druhou stranu je stále části veřejnosti „trnem“ v oku.
Nedávno nás jeden z nejmenovaných rakovnických starousedlíků upozornil, že sice v měsíčníku Radnice vyšlo, že město stanovilo vyhláškou poplatek účtovaný za jedno stání částkou 200 Kč, avšak podle něj údajně zástupci agentury, která stánkový prodej organizuje, vybírají od trhovců 400 - 500 Kč. Tím prý město přichází o značnou částku. Přitom trhy by mohla organizovat i některá místní organizace nebo sportovní oddíl, a zisky by šly rovným dílem do městské pokladny a do pokladny místního oddílu.
„Výši poplatku stanovilo město vyhláškou, která vychází ze zákonné normy. Můžeme opravdu vybrat za jedno stání poplatek v maximální výši 200 Kč na den. Kolik opravdu nájemci od stánkařů vyberou, my neovlivníme a záleží to pouze na jejich vzájemném vztahu,“ tvrdí pracovníci odboru životního prostředí MěÚ Rakovník.
Zde jsme se dozvěděli i další zajímavé údaje. Letos je průměrně každý druhý čtvrtek na náměstí okolo 130 stánků. Smlouvu o organizování stánkového prodeje na Husově náměstí v Rakovníku má s MěÚ uzavřenou Česká asociace pro stánkový prodej Plzeň, jejímiž představiteli jsou František a Bohumil Flachsovi. Do městské pokladny odevzdala asociace za první pololetí (bez posledního trhu 28. 6.) částku 207.000 Kč. Kromě toho dvakrát do roka poskytla sponzorský dar vždy ve výši 20.000 Kč a pozvala zdravotně postižené děti na vlastní náklady do zábavního parku v Nepomuku.
Podle pracovníků odboru ŽP se snaží nájemci dodržovat nařízení města, včetně problematického parkování okolo náměstí. „Prodejci zaplatí, jako každý, vjezd na náměstí ve výši 20 Kč. Parkují zde nezbytnou dobu, než vyloží své zboží a postaví stánek, pak jsou povinni vyjet z náměstí na některé z parkovišť. Jsou ale i výjimky, kdy smí prodejce parkovat na náměstí po celou dobu trhu, a to když má zboží speciálně uskladněno v automobilu a musí ho z něho doplňovat.“uvedla Jitka Doubravová z odboru ŽP.
Dozvěděli jsme se také, že Česká asociace pro stánkový prodej zodpovídá za úklid tržiště, což prý dodržuje. „Od té doby, co asociace organizuje trhy v Rakovníku jsou s nimi mnohem menší problémy, než před tím, a odvody do městské pokladny jsou mnohem vyšší,“ doplňuje Doubravová.
Na živnostenském odboru MěÚ jsme se informovali, zda už museli řešit nějakou stížnost. „Pokud vím, řešili jsme jednu konkrétní stížnost, kterou vznesl optik Zdeněk Renc. Zjistili jsme, že trhovec, který prodával dioptrické brýle, opravdu neměl na tuto činnost licenci, což jsme okamžitě vyřešili zákazem prodeje tohoto zboží na tržnici,“ uvedla vedoucí Obecního živnostenského úřadu Hana Círová.
Podle zápisu z posledního jednání rady, prodloužilo město Rakovník smlouvu s Českou asociací pro stánkový prodej Plzeň smlouvu o další kvartál.
Tomáš
Bednařík