RAPORT logo

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení tří významných českých keramiček
Nová etapa v dějinách RAKO a. s.

RAKOVNÍK (bed). Minulý týden vydal český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí, kterým povoluje spojení tří významných výrobců keramických obkladových materiálů - společností RAKO a. s., Keramika Horní Bříza a. s. a Chlumčanských keramických závodů a. s. Požádali jsme předsedu představenstva a ředitele akciové společnosti RAKO ing. Jiřího Sedmidubského o komentář, co rozhodnutí bude v praxi pro rakovnický podnik znamenat.

“Povolení vydané úřadem umožní realizaci záměru, ohlášeného v listopadu loňského roku na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, kapitálově propojit dva významné zahraniční subjekty, a to rakouský holding Lasselsberger, který je majoritním vlastníkem keramiček v Chlumčanech a Horní Bříze a německý koncern DSCB, který ovládá rakovnickou keramičku,” uvedl ing. Sedmidubský. “Cílem spojení je vytvořit silný středoevropský subjekt, který může lépe obstát v konkurenci integrovaně působících zahraničních výrobců zejména z Itálie a Španělska na světových trzích. Pro české výrobce, kteří již dnes exportují přes 60 % své produkce, to bude znamenat nejen přístup na nové exportní trhy a další žádoucí posílení vlastní exportní síly, ale i významné investice do rozvoje výroby (2 mld v létech 2001 až 2005) a do ekologie (200 mil. Kč), včetně vytvoření nejméně 200 nových pracovních míst. Spojení umožní českým výrobcům rovněž přístup k patentově chráněné technologii HYDROTECT, jejímž držitelem je DSCB a která umožní nabízet obkladové materiály s antibakteriální a samočistící úpravou povrchu. Tato novinka je revolučním řešením zejména pro fasádní obklady, potravinářskou výrobu a zdravotnictví.”

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže musel důsledně analyzovat, zda spojením nedojde k narušení soutěže na trhu s obkladovými materiály na domácím trhu. “Po hluboké analýze možnosti přístupu ostatních konkurentů na trh v rámci celého evropského hospodářského prostoru, odstranění všech celních a jiných bariér bránících importu a vzhledem k velkému počtu substitučních obkladových materiálů v obdobných cenových relacích, neshledal úřad žádné významné faktory, které by díky tomuto spojení mohly vést k poškozování zájmů konečného spotřebitele,” dodal ředitel a. s. RAKO.

Přesto úřad ve svém rozhodnutí stanovil několik omezujících podmínek v oblasti zachování historických značek výrobků, zachování otevřenosti distribučních cest a dodržení podílu výrobků nižší cenové kategorie pro český trh. Plnění těchto podmínek bude úřad kontrolovat a sledovat po dobu nejméně pěti let.


[ Zpět na domovskou stránku ]