RAPORT logo

Rakovničtí hasiči zasahovali v centru města tentokrát naostro
POŽÁR BYTU S PŮL MILIÓNOVOU ŠKODOU

RAKOVNÍK. Zatímco minulou sobotu se v ulicích města objevovala hasičská technika jen v rámci oslav třiceti let profesionálního hasičského sboru v Rakovníku, o čtyři dny později vyjeli hasiči v plné zbroji do centra města na ostro. Ve středu 13. června popoledni vypukl požár v panelovém  domě, který je přímo napojen na samoobsluhu Na Váze A nebyl to žádný malý ohýnek. Kouř se valil z pátého patra vysoko nad panelový dům a plameny šlehaly až tři metry přes balkón.

Na břehu potoka se ihned shromáždilo několik desítek zvědavců. “To je tedy hustý. Myslíš, že tam někdo chcípnul?” ptal se jeden z desítky školáků. Cynismus v jejich řadách naháněl husí kůži. “Jdu se psem na procházku a koukám, ono hoří. Bydlí tam stará paní. Asi zapomněla v bytě něco vypnout a ono to chytilo,” říká jeden z mnoha svědků požáru bydlících v paneláku. Zatímco hasiči na visutém žebříku zdolávají plameny, přijíždějí plynaři a elektrikáři. Hustý dým se valí přes ostatní balkóny a lidé z domu zvědavě vystrkují hlavy z oken, co se to děje.

Požár Na Váze byl zpozorován osmnáct minut po třinácté hodině a o pět minut později nahlášen na Hasičskou záchrannou základnu v Rakovníku. Devět minut před čtrnáctou hodinou byl požár lokalizován a zlikvidován úplně byl v 15.10. Že něco není v pořádku, zpozoroval soused majitelky bytu. Z okna uviděl, že se kouří a přivolal hasiče. “Ve výškových budovách je likvidace požáru vždy obtížnější a náročnější. Požár byl v pátém patře, což s sebou neslo všechna specifika zásahu. Bylo zapotřebí použít výškovou techniku, dýchací vybavení a podobně. Nejvíce se ovšem v podobných případech bojíme ohrožení ostatních obyvatel budovy. Splodiny hoření ohrožují všechny, kteří bydlí nad ohniskem požáru. Navíc se oheň několika způsoby může přenést jak na sousední bytové jednotky, tak do bytů nad místem požáru. Velmi hořlavá jsou také tradiční umakartová bytová jádra. Z těchto důvodů jsme tedy okamžitě udělali průzkum ve vedlejších místnostech i v bytech nad ohniskem. Dalším nebezpečím jsou výtahové šachty. Většinou neodpovídají normě, protože nejsou evakuační. Může se stát, že ve výtahu uvízne člověk nad patrem, kde hoří, protože při požáru se vypíná elektřina v celém objektu. V tom případě by do výtahu vnikly splodiny hoření a on by neměl šanci se dostat ven. Naštěstí se to během středečního zásahu nestalo,” uvedl ředitel územního odboru HZS Josef Havlíček.

Jak jsme zjistili, příčina požáru doposud nebyla stanovena. Bylo určeno několik verzí, které se v současné době zkoumají a méně pravděpodobné postupně vylučují. Podle našich informací byla vyloučena již i ta verze, že požár vznikl od žehličky. Nebyla totiž nalezena její železná část, která by přežila i požár takového rozsahu. Na otázku, zda požár vznikl od elektrického spotřebiče po odchodu obyvatelky bytu na hřbitov, odpověděl ředitel Havlíček, že zatím nemůže říct ano ani ne. Mezi lidmi se však hovoří také o zapálené svíčce.

Během požáru se v bytě naštěstí nikdo nenacházel. “Poškození bytu je značné. Požár vznikl v  ložnici. Ta byla zdevastována úplně. Vedlejší obývák je velice poškozen tepelným sáláním, stejně jako jeho vybavení. Navíc je zakouřen a mastné saze z požáru jdou velice špatně dolů. Podobným způsobem byla poničena i kuchyně a umakartové jádro,” uvedl Josef Havlíček.

Poškozené kouřem jsou i byty nad ohniskem požáru a poškozené vodou, používanou během hašení, jsou i byty pod ním. “Říkáme tomu následné škody. Vždycky se snažíme jich ,napáchat´ co nejméně. Ovšem efektivnější je požár uhasit určitým množstvím vody, tak aby se nešířil a nevznikly daleko větší škody,” dodal pro Raport ředitel rakovnických hasičů. Předběžná škoda na bytě je odhadována na půl miliónu korun. Majitelka bytu se musela z bytu vystěhovat ke své dceři, která bydlí v tomtéž domě. Škody, které vznikly majitelům sousedních bytů, zatím zpracovává správce objektu.

Jan Švácha


[ Zpět na domovskou stránku ]