Správce čtyř tisíc
bytů nevidí otázku centrálního tepla jednoznačně
STAVEBNÍ BYTOVÉ DRUŽSTVO UŽ DÁVNO NESTAVÍ
RAKOVNÍK. O současné situaci a perspektivách Stavebního bytového družstva v Rakovníku hovoříme s jeho předsedou Ing. Michalem Volfem.
- Co je v současné době hlavní činností Stavebního bytového družstva Rakovník?
Z původního počtu 2600 bytů převedlo SBD zhruba 700 bytů do majetku vlastníků. Všechny tyto byty, stejně jako bytové jednotky, které dosud převedeny nebyly, zůstaly v naší správě. Kromě této činnosti jsme začali před třemi lety, když byl zahájen prodej bytového fondu města a podniků, spravovat také byty nových vlastníků. V současné době tak máme ve správě cca 4000 bytů. Takže naše činnost v této oblasti se značně rozšířila. Vlastní spravování bytů se ale v dnešní podobě oproti původnímu pojetí poněkud odlišuje. Do roku 92 mělo SBD i svá řemesla, sklady apod. Nyní je nás 11 administrativních pracovníků a zajišťujeme především účetnictví. Opravy provádí po dohodě s vlastníky různé firmy dodavatelsky.
- Mají vlastníci jinou možnost než svěřit správu bytů SBD?
Mohou ji svěřit komukoliv jinému, nebo ji vykonávat sami. I v Rakovníku jsou takové domy. Bohužel nyní byla schválena novela zákona, která rozhodla, že všechny domy, i ty, které nemají vedlejší příjem, musí vést podvojné účetnictví. V podstatě stejnou agendu jako jakákoliv právnická osoba. Takže se domnívám, že těch, kteří si správu domů zajistí sami, bude ubývat.
- Stavební aktivity, které jsou obsaženy v názvu vašeho družstva, jste nadobro opustili?
Jako družstvo jsme po revoluci dokončili rozestavěné bytovky po vesnicích, a od té doby jsme stavební aktivity nevytvářeli. Postavili jsme pouze tři nástavby na bytových domech v Rakovníku. Ale i ty jsme stavěli tak, že jsme měli mandátní smlouvu se stavební firmou, která objekt sama postavila, našla si klientelu, a ta výstavbu zaplatila. To jsme myslím udělali velmi dobře. Známe totiž případy, kdy šlo družstvo jinou cestou, stavělo ve vlastní režii a dostalo se do značných finančních potíží. Naše valná hromada rozhodla, abychom do budoucna pouze spravovali byty a nepodnikali v jiných oblastech.
- Hodláte si část bytů ponechat, nebo je cílem postupný odprodej?
U nás je tomu jinak než u města. Rozhodnutí je na straně družstevníka. Nemůžeme ovlivnit, jak rychle prodej poběží. V některých případech družstevníci z nějakých důvodů prodej bytu odkládají, jinde chtějí včasnější převod. A protože se nepřevádějí celé domy, existuje v mnoha objektech roztříštěné vlastnictví. V každým domě je několik prodaných a několik neprodaných bytů, což není zrovna vhodné. Ideální by bylo, převést po splacení investičního úvěru všechny byty bezplatně do osobního vlastnictví.
- Jak vlastně SBD Rakovník hospodaří?
Máme řádově 2500 členů. Nejvyšším orgánem je valná hromada, která se schází jedenkrát do roka, výkonným orgánem je 12 představenstvo volené členskou základnou. Od počátku 90. let hospodaříme se ziskem. Zisk je nutno vidět ve dvou rovinách. Každému domu vedeme vlastní účetnictví a každý hospodaří za své. A pak je tu správa družstva s odděleným rozpočtem, která hospodaří se ziskem.
- Je družstvo otevřené případnému vstupu dalších zájemců?
Zatím ano. Ale až převedeme většinu bytů do vlastnictví majitelů, staneme se jakousi realitní kanceláří, která se bude zabývat správou pro jednotlivé domy, které se postupně stanou právnickými osobami. Potom zřejmě dojde i ke změně naší právní subjektivity.
- Jaký je váš názor na polemiku na téma centrální vytápění ano, či ne?
V minulosti se mnoho domů, které spravujeme, odpojilo od centrálního zdroje a vytvořilo si vlastní kotelny. Ale vždy je nutno takové případy posuzovat individuálně. Kde se dům nachází, na jaký zdroj byl napojen. Ekonomická výhodnost, která tu před pěti lety zcela jasně hovořila pro domovní kotelny, se politikou státu snižuje. Pokud se před lety hovořilo o dvouleté ekonomické návratnosti výstavby, dnes je to zase něco jiného. V současné době je tato otázka aktuální hlavně v lokalitě pod nemocnicí. Obyvatelé jdou různými cestami. Čtyři domy se rozhodly pro vlastní kotelnu, většina váhá mezi nabídkami dvou firem. Nikdo ale nemůže stoprocentně říci, co bude nejvýhodnější za pět let. Velkou roli v tom bude hrát politika státu.
Pavel Sklenička