RAPORT logo

Chebská firma se v cause Nemocnice zbavila “Černého Petra”
ŠETŘENÍ PŘERUŠENO, VINÍCI SI ODSKOČILI NA UKRAJINU

RAKOVNÍK. V březnu letošního roku jsme informovali o případu šesti “na černo” pracujících ukrajinských uklízeček v Nemocnici s poliklinikou Rakovník. Nečekaná kontrola Úřadu práce v Rakovníku a Cizinecké policie Rakovník, která zde proběhla v pondělí 12. března, zjistila, že ženy nemají žádné pracovní povolení a některé ani platné doklady k pobytu v České republice. Proto byly z republiky vyhoštěny. Jak nám tehdy řekl ředitel Úřadu práce Rakovník Alexander Zajíc, hrozila firmě De Wolf 3xD s.r.o. z Chebu, která měla uzavřenou s NsP Rakovník řádnou smlouvu o provádění úklidu, za tento prohřešek pokuta ve výši až 250.000 Kč.

Minulý týden jsme se dozvěděli, že dalším šetřením bylo údajně zjištěno, že zmíněné Ukrajinky nebyly zaměstnankyněmi společnosti De Wolf 3xD s.r.o., ale úplně jiné firmy. Na to, v jakém stadiu se nyní kontrola nachází a jak to bylo s oněmi “černými” uklízečkami, jsme se zeptali opět na rakovnickém úřadu práce.

“Zaměstnávání cizinců a jejich kontrola je pro nás úkol číslo 1, protože je v tom nepořádek a firmy toho zneužívají. Kontrola březnového případu v nemocnici pokračuje, jenom se zkomplikoval proces, jak se dopracovat k tomu, kdo porušil zákony. Firma De Wolf 3xD s.r.o. podala proti závěrům kontroly v rakovnické nemocnici námitky, které jsme ovšem ani v jednom bodě neuznali, protože je nepovažujeme za pravdivé,” uvedl ředitel ÚP Rakovník Alexander Zajíc.

Propletenec, který okolo šesti Ukrajinek nastal, je vskutku zajímavý (bohužel podle ředitele Zajíce naprosto běžný). Šetřením bylo totiž prokázáno, že De Wolf 3xD má řádně uzavřenou smlouvu s ukrajinskou firmou Maria Marchuk se sídlem v Plzni, která jí dodává pracovníky z řad občanů Ukrajiny. “Takže z našeho pohledu, na základě zjištění, že firma De Wolf 3xD přistižené pracovnice nezaměstnávala, je z průšvihu de facto venku a je nyní v podobné pozici, jako nemocnice,” konstatuje ředitel Zajíc.

Černého Petra tedy drží v ruce firma Maria Marchuk - Plzeň. Ta totiž měla zajistit svým zaměstnancům pracovní povolení. “Vyzvali jsme paní Marchuk, která řádně podniká na základě živnostenského listu na úklidové práce, aby nám povolení k zaměstnání inkriminovaných žen zaslala. Paní Marchuk nám odepsala, že nyní, bohužel, odjíždí na Ukrajinu vyřizovat si nějaké doklady a vrátí se v červnu. Pak teprve bude moci s námi jednat. Takže teď je kontrola přerušená, formálně pokračuje, a my požádáme o spolupráci Úřad práce v Plzni, aby nám pomohl s Ukrajinkou komunikovat,” komentuje nejaktuálnější stav šetření Alexander Zajíc.

Zajímá nás osobní pohled ředitele úřadu práce na celou causu. “Faktem je, že uklízečky v nemocnici neměly pracovní povolení a byly z republiky vyhoštěny. Ať se jedná o kohokoliv, kdo vyšle někoho někam pracovat, musí mít povolení od příslušného pracovního úřadu. Což zmíněné Ukrajinky neměly. Je smutné, že v případě rakovnické nemocnice to odnesly poctivé pracovnice, které vykonaly dobře svoji práci, a naletěly podvodníkům, kteří je neměli přihlášené ani na uřadu práce, ani na zdravotním a sociálním pojištění. Ukrajinské ženy práci odvedly, firmy ji nemocnici vyúčtovaly, ta ji proplatila a peníze nakonec shrábli bossové do svých kapes,” dodal šéf rakovnického úřadu práce.

Tomáš Bednařík


[ Zpět na domovskou stránku ]