Výsledky kontrolního
výboru ukazují především na bývalého starostu
ŽILO SI MĚSTO NAD POMĚRY?
RAKOVNÍK. “Jako vedoucí kontrolního výboru jsem získal informace o tom, že si město žilo nad poměry. Existovalo několik neověřených případů, na základě kterých jsem namátkově provedl kontrolu,” uvádí MUDr. Semerádt a vysvětluje, že občané byli vyzváni k tomu, aby se přihlásili, pokud se na kontrole hospodaření bývalého vedení radnice chtěli podílet. “Namátková kontrola dokladů prokázala několik nesrovnalostí, na základě kterých bychom chtěli požádat zastupitelstvo, aby nařídilo hloubkovou kontrolu,” uvedl pro týdeník Raport vedoucí kontrolního výboru. Dodal, že nedostatky rozdělil do několika bodů.
Služební zahraniční cesty
“Nebyl vůbec žádný problém vyhledat cestovní příkazy a zjistit kdy a kam se jezdilo. Uvedu pouze sumy, které byly vyplaceny na stravném a kapesném podle vnitřního řádu úřadu. Protože se jezdilo služebním autem, nejsou zohledněny ceny benzínu na území naší republiky. V roce 1999 činily náklady na služební cesty bývalého starosty 60.000 korun, v roce 2000 se náklady pohybovaly okolo 70.000 korun. Existují cestovní příkazy, u kterých není jasný účel cesty. O služebních cestách si starosta rozhodoval sám, což je velmi nestandardní řešení. Zahraniční cesta je v jiných městech pravidelně schvalována v radě. Zprávy ze služebních cest neexistují,” vypočítává zjištěné nedostatky MUDr. Semerádt.
Poskytování občerstvení a darů
“Zřejmě právě tato kapitola byla důvodem k tomu, že občané říkali, že se na městě žije nad poměry. Musím uvést, že reprefond starosty činí 5.000 korun. Je to tak na kafe a na chlebíčky, když někdo přijde. Částka vynaložená za dary činila 65.000 Kč a za občerstvení 55.000 Kč. Tyto částky byly vyčerpány v roce 2000. Například v září roku 2000 se uskutečnila v Rakovníku návštěva pana Šakirova. 3. září je uvedena návštěva Prahy, oběd, vstupné. 2.286 korun. Ten samý den – večeře U Jelena – 3.050 korun. Další příklad – návštěva Dietzenbachu – obědy – 6.600 Kč, ten samý den večeře 7.300Kč. 27. září opět pan Šakirov. Oběd U Černého orla 1.700 Kč, večeře U Gulivera 2.300 Kč. Za jeden měsíc se pro tohoto člověka, který ani nemá s družebním městem v Rusku nic společného, utratilo 30.000 Kč. Byl to vlastně osobní host rakovnické radnice,” vysvětluje MUDr. Semerádt.
Servis a mytí služebního vozu
“Občané si všimli, že služební vůz se myje v soukromé firmě. Můžeme dokladovat, že městská Oktávie byla prokazatelně ošetřována ve firmě Supercar, která má podle faktury sídlo na adrese Pobřežní 3, Praha 8 – hlavní provozovna Rakovník, Kuštova 447. V obchodním věstníku je uveden jako jednatel pan Miroslav Hrčka. Namátkově mohu dokladovat výpisy z CCS. Za září loňského roku bylo placeno firmě Supercar jednou 4.921 Kč a jednou 1.035 Kč. V červenci byly například také třikrát placeny náhradní díly, různé opravy, výměna olejů a podobně. Paradoxní na tom je, že město má množstevní rabaty u firmy Robin Oil, kde by bylo možné umýt auto zadarmo. Ani jednou nebylo se služebním autem tankováno u této firmy. Je třeba se zeptat, proč to tak je,” uvedl pro Raport MUDr. Semerádt a na otázku týkající se celkové sumy odvětil, že to nebylo předmětem kontroly s tím, že zastupitelstvo bude pověřeno hloubkovou kontrolou.
Tři platební karty na účet města
“Jednu kartu měl tajemník, jednu vedoucí finančního úřadu a třetí starosta. Podle toho, co jsme zjistili, byly finanční prostředky čerpány pouze na jednu – na kartu starosty. A to i devizové prostředky při cestách do zahraničí. Je to dost nepochopitelné. Když bude vybírat pokladní v bance, potřebuje minimálně dva podpisy, zatímco na kartě si můžete vybrat kdekoliv, kolik chcete. Nezdá se nám to jako standardní postup pro rozpočtovou organizaci. Současný starosta všechny tři karty zrušil,” říká vedoucí kontrolního výboru.
Dary do ciziny. “Zákon o obcích říká, že zastupitelstvo rozhoduje o darech nad 20.000 Kč tuzemskému subjektu. Všechny ostatní případy by měly projít zastupitelstvem. I kdyby šlo o dar za korunu. Z rakovnické radnice byly věnovány dary do zahraničí, aniž by zastupitelstvo bylo vyrozuměno,” dodal na závěr svého výčtu MUDr. Semerádt. “Vedení města se podobnými záležitostmi zabývat nebude. My zde sedíme od toho, abychom dělali věci do budoucna. Od toho máme kontrolní výbory, které na podnět občanů budou problémy tohoto typu řešit. Výsledek jejich práce by měl sloužit jako podnět zastupitelstvu. Tím, co sdělil MUDr. Semerádt, je jasné, že nebylo všechno v pořádku a vypadá to tak, že si vedení města skutečně žilo nad poměry. Pravidla, která zde byla užívána, jsou skutečně nadstandardní,” uvedl na náš dotaz starosta města Václav Pícl.
Jan Švácha