UČITELSKÉ PLATY NA OKRESE ŠLY NAHORU
RAKOVNÍK. Učitelé na okrese Rakovník ještě v nedávné době mohli na mzdou svou vezdejší ve srovnání s ostatními okresy pouze ronit slzy. O to zajímavější informace nám poskytl vedoucí referátu školství při OkÚ v Rakovníku PaedDr. Vladimír Slanař. V roce 2000 totiž nastal konečně příznivý obrat ve vývoji platů zaměstnanců ve školství na našem okrese. V letech minulých bylo pravidlem, že platy učitelů a ostatních pracovníků ve školství se na rakovnickém okrese pohybovaly pod celostátním průměrem úrovně platů ve školství. V roce 2000 došlo ke změně.
“Několik čísel: v roce 2000 se zvýšil průměrný měsíční plat pedagogického pracovníka na rakovnickém okrese na 13.446 korun, zatímco průměr v ČR poklesl na 13 336 korun. Ke zvýšení platů přispělo převážně zvýšení nenárokové složky platu (odměn a osobního ohodnocení), která se zvýšila na našem okrese v průměru o 93 korun, to je o 4,8%. Tato skutečnost vynikne zejména v porovnání s celorepublikovým průměrem, kde se stejná složka platu snížila o 127 korun (- 6,3%) a okres Rakovník tak zaznamenal čtvrtý nejvyšší růst ze všech 86 okresů a městských obvodů v ČR. Ještě lepší výsledky byly dosaženy u nepedagogických zaměstnanců pracujících ve školství. U nich v roce 2000 došlo ke zvýšení nenárokových složek o 8% v porovnání s rokem 1999, zatímco v celorepublikovém průměru tato složka poklesla ( o – 2,7% ) a to je rovněž 4. místo v republikovém žebříčku růstu nenárokových složek. Průměrné procento nenárokových složek platu všech zaměstnanců činilo 25,1 % proti republikovému průměru 24,2 %. Samozřejmě, že spokojeni být nemůžeme s celkovou výší mezd, zejména při srovnání průměrných mezd v jiných resortech, nicméně výše uvedená čísla jsou výmluvná,” informoval týdeník Raport PaedDr. Vladimír Slanař.
A proč došlo na našem okrese k tak příznivému vývoji zvláště v porovnání s vývojem v resortu školství v celé republice? “Příčin je více. Především v roce 2000 byl na našem okrese poprvé použit nový systém rozdělování mzdových prostředků na školy, kladoucí velký důraz na efektivní ekonomickou organizaci škol, v souladu s metodikou ministerstva školství. Dále byly vyčerpány všechny přidělené mzdové prostředky na 100%, udržena stávající míra zaměstnanosti a především je to také zásluhou dobré práce všech pracovníků bývalého ŠÚ Rakovník. Na závěr popřejme referátu školství Okresního úřadu Rakovník, který je nástupcem ŠÚ Rakovník, aby takovýto trend vývoje mezd udržel v tomto roce i v letech dalších,” dodal PaedDr. Vladimír Slanař.
Jan Švácha