RAPORT logo

Obavy základních škol v Rakovníku se naplnily:
CENTRÁLNÍ TEPLO JE DRAŽŠÍ NEŽ VLASTNÍ KOTELNY

RAKOVNÍK. Všechny tři základní školy v Rakovníku se před rokem poměrně intenzivně bránily připojení do sítě Tepelného zásobování Rakovník. Obávaly se nárůstu cen tepla. Město však protesty nevzalo v potaz a proti jejich vůli školy připojilo. Bohužel, obavy se stoprocentně naplnily a město teď bude muset při placení sáhnout mnohem hlouběji do svých kapes než v minulosti.

Největší navýšení cen tepla se promítlo do rozpočtu 1. základní školy. “I když jsme se připojení bránili, nebylo nám to nic platné. A tak v současné době zaplatíme za teplo mnohem více, než když jsme provozovali vlastní kotelnu. Úhradu ztráty budeme samozřejmě požadovat od města, protože je majitelem objektů,” vysvětluje ředitelka Věroslava Borská. Stávající vedení města porovnalo letošní leden a únor s loňským obdobím a došlo k zarážejícím výsledkům. Zatímco v minulém roce zaplatila 1. základní škola za plyn 140 tisíc Kč, letos dá za služby tepelného zásobování více než 350 tisíc Kč. Podobný nárůst zaznamenala u sledovaného období také 3. ŽS, kde se z původních 410 tisíc za plyn dostali na 665 tisíc. S obdobnými problémy se potýká i 2. základní škola. “My jsme na městské energocentrum připojeni již čtyři roky. Spotřeba tepla záleží na tom, jak se vyvíjí počasí. Vloni jsme třeba ušetřili, ale letos jsme za půl roku protopili to, co vloni za celý rok. V průměru protopíme kolem 2000 gigajoulů ročně. Za jeden gigajoul nyní platíme přes 400 Kč, ale máme spočítáno, že kdybychom provozovali vlastní kotelnu, vešli bychom se pod 300 Kč,” vypočítává ředitel školy Miroslav Plincner. Roční úspora by v jejich případě představovala minimálně 200 tisíc Kč. Proto se v minulosti obrátili na město se žádostí o provozování vlastní kotelny. Návrh však nebyl přijat.

Současné vedení města se potýká s navýšením cen tepla i v dalších organizacích. Kulturní centrum se z loňských 843 tisíc dostalo letos na 1.349 tisíc Kč. Také bazén, který byl v loňském roce připojen do struktury TZ, zaznamenal vyšší náklady na teplo, než se očekávalo. “Za tři měsíce provozu budeme doplácet půl miliónu korun. Takže to vypadá, že částka 4,8 miliónu, se kterou počítáme v rozpočtu na pokrytí celkové ztráty z provozu bazénu, rozhodně nebude stačit,” předpokládá místostarosta Zdeněk Nejdl. Vedení města v současné době odmítlo podepsat další navýšení cen, tak je předložili zástupci rakouského podílníka ve společnosti Tepelné zásobování. Ve spolupráci s právním zástupcem zároveň jednají o úpravě smluvních vztahů. “Smlouva je ve stávající podobě pro město velmi nevýhodná a musíme udělat vše pro to, aby se nám podařilo ji změnit,” míní starosta Václav Pícl.

Pavel Sklenička


[ Zpět na domovskou stránku ]