Klub nestraníků
připomněl půl roku sesazení Miroslava Hrčky
DALŠÍ POKUS O ODVOLÁNÍ STAROSTY
RAKOVNÍK. Tzv. klub nestraníků při posledním zasedání městského zastupitelstva naznačil, že nepromarní jedinou příležitost, aby stávajícímu vedení města pořádně nezatopil.
První trapné okamžiky nastaly, když se vedení radnice pokusilo člence zastupitelstva z druhé strany barikády Zoje Semelkové předat proti její vůli kytici a blahopřání k životnímu jubileu. Další vzruch a kritiku na hlavu radních přineslo projednávání tzv. grantů. Radim Smýkal podotknul, že částka 75 tisíc, které letos putují z městského rozpočtu do kasy státního okresního muzea, je nebývale vysoká. Glosoval tak politické souznění předsedy komise Aleše Roučka a ředitele okresního muzea Františka Povolného (ODA). Nejvíce kritizoval kulturní komisi Miloslav Kubínek. Doslova uvedl, že práce komise nebyla objektivní, neboť někteří komisaři jsou zároveň členy skupin, kterým byly peníze přiděleny. Na výzvu po uvedení konkrétního případu se Kubínek zeptal, čeho je členem MUDr. Jiří Báča. Ten přiznal, že hraje ve skupině Film Blues Band. Nato Kubínek znovu opakoval, že v tomto případě rozhodoval člen komise o svém vlastním projektu. Nato předseda grantové komise Aleš Rouček uvedl, že se jedná o podporu charitativního koncertu. Miroslav Hrčka kontroval, že když je koncert charitativní, nač potřebují organizátoři 30 tisíc a zda by nebylo jednodušší poukázat peníze rovnou na konto potřebné organizace.
Ovšem největší rozruch způsobil svým vystoupením Vladimír Škrlant. V samém závěru zasedání přečetl svůj příspěvek o morálce. Připomněl, že to bude již šest měsíců, kdy byl Miroslav Hrčka vyhozen z místa starosty, aniž cokoliv protizákonného učinil. Nahradil ho Václav Pícl, který měl krátce před svým zvolením známý incident s městskou policií. Podle Škrlanta se měl za neslavnou anabázi omluvit celému městu. Místo toho se však nechal svolit starostou. “Proto stávajícího starostu neuznávám. Ráno se staví na radnici na kávu a cigárko a maximálně jednou týdně provětrá kanceláře. Na nic jiného nemůže mít ani čas,” uvedl doslova Škrlant a zároveň přednesl návrh na usnesení o odvolání Václava Pícla z funkce starosty. “Městské zastupitelstvo odvolává Václava Píclava z funkce starosty z důvodu morálního pochybení a neplnění funkce starosty z důvodu časového zaneprázdnění. Vedením města zastupitelstvo pověřuje Zdeňka Nejdla.” Z přítomných dvaceti členů zastupitelstva návrh podpořilo osm lidí (Smýkal, Škrlant, Kodeš, Hrčka, Kubínek, Sunkovský, Semelková, Bláhová), deset bylo proti, dva se zdrželi hlasování. Po tomto hlasování se diskuse zvrhla v bezbřehou výměnu názorů na téma, co je a není v politice morální. Starosta Pícl se proti slovům Vladimíra Škrlanta ohradil a uvedl, že bývá na radnici mnohem častěji, někdy i pět dnů v týdnu od rána do večera. Stávajícího vedení se zastal také místostarosta Nejdl, který je přesvědčen, že nastolený způsob řízení města je plně funkční. Tomáš Semerádt poznamenal, že mu naopak připadá nemorální, když se zastupitelé, kteří se do zastupitelstva dostali na křídlech politické strany, v průběhu volebního období od této strany zcela distancují. Vzrušená diskuse, a s ní i celé zasedání zastupitelstva, byla ukončena krátce před dvacátou první hodinou.