RAPORT logo

RAKO INVESTUJE MILIARDU DO TECHNOLOGIE A ZAMĚSTNÁ DALŠÍCH 120 LIDÍ

RAKOVNÍK. Komerční banka rozšířila spolupráci s akciovou společností RAKO uzavřením dohody o dlouhodobém financování jejích investičních plánů. Celková úvěrová angažovanost Komerční banky, a.s. vůči rakovnické firmě tak vzrostla na úroveň jedné miliardy Kč.

RAKO využije úvěr od KB především k pokračujícím investicím do rozšíření a modernizace výroby keramických obkladů. Předseda představenstva firmy a generální ředitel RAKO a.s. Jiří Sedmidubský od úvěru poskytnutého Komerční bankou očekává záruku dalšího stabilního rozvoje největšího domácího výrobce keramických obkladových materiálů. Prostředky budou investovány zejména do zvýšení efektivity a produktivity vnitropodnikových procesů. Na svůj projekt získala keramička rovněž investiční pobídky ve formě pětileté slevy na přírůstek daně z příjmu.

RAKO je v současné době největším českým výrobcem keramických obkladových materiálů. Ve svých závodech v Rakovníku a jeho okolí zaměstnává 1.300 pracovníků. Společnost pokračuje v nejlepších tradicích své historie, která sahá do roku 1883, kdy byla v Rakovníku zahájena výroba keramiky. Od roku 1994 je RAKO součástí keramického koncernu DEUTSCHE STEINZEUG CREMER & BREUER AG. RAKO vlastní rovněž 100 % podíl ve společnosti GLAZURA, s.r.o. Roudnice.

Společnost dosáhla v roce 2000 rekordního zisku a zlepšila většinu ukazatelů efektivity. Obrat společnosti stoupl z 1,8 miliardy Kč v roce 1999 na 2,1 miliardy Kč v roce 2000, zisk společnosti před zdaněním se zvýšil z 140,2 mil. Kč v roce 1999 na 259,1 mil. Kč v roce 2000. Celkem 55% tržeb z celkové produkce je realizováno na zahraničních trzích. Růst tržeb je přičítán zvýšenému zájmu o současnou výrobní kolekci, konjunktuře na trzích západní Evropy a návratu na trhy zemí bývalého Sovětského svazu. V roce 2001 přichází RAKO s unikátní nabídkou úpravy povrchu keramických obkladů a dlaždic se silnými antibakteriálními vlastnostmi a zlepšenou čistitelností.

V souvislosti s připravovanými investicemi jsme vedení podniku položili několik otázek, které zodpověděli ing. Jan Majba a ing. Pavel Kratochvíl.

Můžete upřesnit, jaké investice a v jakém časovém horizontu budou ve společnosti RAKO realizovány?

RAKO a.s. se připravuje využít investičních pobídek, které od Ministerstva průmyslu a obchodu obdrželo dne 15.1.2001, ke zvýšení výrobní kapacity a dokončení modernizace všech výrobních závodů. Předpokládá se, že v průběhu 3 let budou provedeny investice ve výši 700 – 900 mil.Kč. Více než 80% těchto prostředků bude vynaloženo na pořízení nových technologických linek, které umožní zvýšení produktivity i kapacity výroby. Cílem je zvýšení výrobní kapacity ze stávajících 12 mil.m2 na cílových 16 mil.m2 obkladaček a dlaždic.

Kterých závodů se modernizace dotkne nejvíce?

Největší změny budou směrovány do závodu RAKO 3, kde by mělo dojít ke zdvojnásobení výrobní kapacity ve stávajících výrobních halách a k výstavbě nového expedičního skladu. V ostatních výrobních závodech bude provedena výměna některých technologických agregátů s cílem dosáhnout specializace a tím i vyšší produktivity.

Jak se bude v souvislosti s investicemi nadále vyvíjet počet zaměstnanců a charakter pracovní doby?

Nárůst pracovníků je plánován zvláště v závodě RAKO 3, kde by v cílovém stavu mělo být o 120 pracovníků více než dnes. Většina pracovišť bude převedena z dnešního dvousměnného na nepřetržitý provoz. V závodech RAKO 1 a RAKO 2 se s výraznými změnami počtu pracovníků a pracovního režimu nepočítá – již dnes pracuje většina linek v nepřetržitém provozu.

Jak se oproti letům předcházejícím vyvíjela v roce 2000 průměrná mzda ve výrobě?

U kategorie dělnických profesí dosáhl průměrný výdělek výše 12.125 Kč a proti roku 1999 se zvýšil o 5,3 %. Společnost RAKO a.s. pokračovala v roce 2000 ve mzdové politice předchozích let a v souladu s růstem produktivity práce zajistila růst průměrných výdělků nad rámec inflace.

Pavel Sklenička


[ Zpět na domovskou stránku ]