RAPORT logo

Okres Rakovník navštívil také ministr školství
PROBLÉMY ŠKOL NEJEN V PENĚZÍCH

V úterý 17. dubna 2001 se pedagogická veřejnost okresu Rakovník setkala s ministrem školství Eduardem Zemanem. Převládající dojem z tohoto setkání a následné besedy je tíživý. Stručně vyjádřeno: české školství se topí v problémech, a to nejenom finančních.

To, že mají rakovničtí učitelé o zhruba o 1500 Kč nižší měsíční plat, než je republikový průměr, je situace alarmující a její řešení bude bolestné. Alarmující pro budoucnost školství je však také kvalita a množství absolventů vysokých pedagogických škol v praxi a budoucnost zemědělských škol.

Diskuse v naplněné aule Obchodní akademie v Rakovníku byla bohatá. Převážně se probíraly platové otázky, ale mimořádně zajímavý byl i příspěvek ředitelky ZŠ v Lánech Jaroslavy Zámostné. Týkal se mladé učitelské generace. “Zarazilo mě, když přišel absolvent pětiletého pedagogického studia a řekl, že za celé studium nepracoval s počítačem. Nechápu, jak je to možné.” Není to bohužel případ ojedinělý. Mladé učitele na školách ovšem vítají nejen s nadějí, že budou dobří v oblasti výpočetní techniky, ale že budou také metodicky připraveni pro výuku a výchovu dětí. “Opak je pravdou a my jsme z toho nešťastní. Tihle lidi pak odcházejí ze školství možná spíš proto, že jim práce nepřináší uspokojení. Neumějí si poradit, pracovat se žáky, řešit problémy dnešních dětí. To je, možná, trápí víc, než malé peníze, které ve školství dostávají. V tom vidím ohromný problém a nikdo nám nepomáhá. Při tom následné vzdělávání učitelů je stále dražší a často nekvalitní.” Ministr poté, co si postěžoval na liberální přístup k podnikání kohokoliv v čemkoliv, odpovídá, že se snaží nepouštět své lidi z úřadu, aby šli komerčně školit, neboť od toho jsou pedagogická centra. Letos byla při krajích zřízena pedagogická centra, která mají svá regionální střediska. Pro střední Čechy jsou v Příbrami, Kutné Hoře a v Rakovníku, což je zřejmá výhoda pro učitele rakovnického okresu. Ministr se snaží působit na pedagogické fakulty, kterým zdůrazňuje, že potřebujeme vychovat učitele, a ne špičkové vědce. “Máme tak skvělé absolventy pedagogické fakulty, že se uplatní téměř všude, jenom ne ve školství. Jsou odborníky na kdeco, jenom ne na to, jak vzdělávat děti. Souhlasím, že i tento fakt může být důvodem, proč mladí lidé z kantořiny odcházejí.”

Po skončeném shromáždění v aule se v užším kruhu diskutovalo též o budoucnosti zemědělských škol. “Počet žáků,” řekl Zeman, “kteří se na zemědělských školách připravují, tvoří jednu pětinu populace, čili 4 pětiny žáků jsou z oboru jiných škol. Současná mnohooborovost vede k tomu, že si školy vzájemně přebírají žáky.” Nyní je na pár měsíců zastavena optimalizace středních škol, protože ministerstvo školství k 1. září 2000 skončilo a kraje ještě nejsou funkční. “Jsem osobně přesvědčen, že zemědělské školy dopadnou dost špatně. Jsou pociťovány jako nevítaná konkurence, protože 80% jejich žáků studuje na úkor jiných typů škol.”

Marie Procházková


[ Zpět na domovskou stránku ]