Kamerový systém a
pult centrální ochrany by přispěl k prevenci kriminality
Městská policie nehlídá jen přechod...
NOVÉ STRAŠECÍ. Městská policie v Novém Strašecí patří k institucím, o jejichž ekonomickém zabezpečení, smysluplnosti a efektivitě se každoročně v souvislosti s projednáváním městského rozpočtu hovoří. Nejinak tomu bylo i letos.
Zlobí i cyklisté
Ze zprávy o činnosti MěP v Novém Strašecí za rok 2000 vyplývá, že během loňského roku zjistila na území města 816 přestupků, za něž vybrala blokové pokuty v částce 18.920 Kč. Celkem 311 přestupků bylo vyřízeno domluvou a 194 dopravních přestupků bylo oznámeno na DI Policie ČR v Rakovníku. Největší podíl (310) na dopravních přestupcích mají řidiči nesprávně parkující v obytných zónách. Kuriozitou je 25 přestupků spáchaných cyklisty. Strážníci museli také řešit 207 přestupků spáchaných podle přestupkového zákona. Zde jednoznačně “vede” porušování vyhlášek města (137). Ani vloni se městu nepodařilo vyřešit problém toulajících se psů (127 případů). Ve 169 případech se na MěP obrátili občané s žádostí o pomoc.
Bezpečnost dětí
I nadále vykonávají strážníci na žádost ředitele ZŠ Nové Strašecí dohled nad dodržováním pravidel silničního provozu u přechodu v Palackého ulici v době, kdy děti chodí na obědy do školní jídelny. Od zřízení této služby zde nedošlo k žádné dopravní nehodě. “Bezpečnost dětí je důležitá a řidiči ještě nejsou dostatečně vychovaní, aby přechody byly bez problémů. Jsme rádi, když tam městští strážníci jsou, alespoň v poledne. Interval semaforu je krátký, a když tam nebudou stát, tak je některý řidič schopný ohrozit děti přímo na přechodu,” komentuje tuto aktivitu MěP družinářka Eva Šinerová.
Bez technického vybavení to nejde
Činnost MěP se “neodvíjí jen na přechodu v Palackého ulici a hlídání klidu před diskotékou Patro,” zaznělo z úst některých zastupitelů při projednávání rozpočtu. Její působení se odráží i v poklesu protiprávní činnosti na úseku občanského soužití a ve stabilizaci případů narušování veřejného pořádku. I přes značnou snahu strážníků a jejich rozšiřující se spolupráci s Policií ČR stále narůstá majetková trestná činnost ve městě. Zde se jako limitující ukazuje nepříliš dokonalé technické a materiální zabezpečení MěP. “Tady dávám připomínkám zastupitelů za pravdu,” říká vrchní strážník Petr Valeš. “Například limit ujetých 7 km na dvanáctihodinovou směnu služebním autem byl naprosto nedostačující. Nyní bylo auto z technických důvodů úplně vyřazeno, a tak jsme rádi, že zastupitelé vyčlenili z rozpočtu 156.000 Kč na pořízení jiného.” Napjatost rozpočtu se projevuje třeba i v tom, že strážníci nebyli již půldruhého roku na střelbách. Někteří z nich chodí na střelnici cvičit “za své”. Výstrojní součástky se mění až při jejich úplném zničení. “Na výstrojní řád, který jsme před časem předložili vedení města, dosud nikdo nezareagoval,” komentuje Petr Valeš.
Kamery a pult centrální ochrany
Vrchní strážník souhlasí i s připomínkou části zastupitelů, že ve městě téměř neexistuje prevence kriminality. “Mohly by být využívány kamerové systémy a pult centrální ochrany. Tady by mohli finančně pomoci podnikatelé, jejichž majetky by byly především městskou policií chráněny. V některých městech se toto propojení velmi osvědčilo,” doplňuje zástupce vrchního strážníka Martin Novák. Stále je co zlepšovat. Vše se ale odvíjí od množství peněz, které je město do svého bezpečnostního systému ochotno investovat. Nebo spíš, kolik může investovat.
Tomáš Bednařík