PARLAMENTNÍ DEMOKRACIE KONTRA SVOBODA SLOVA?
Klidná rodinná atmosféra loňských Vánoc vzala za své díky médiu, ke kterému se tradičně každým rokem vztahovala největší pozornost. Vysílání České televize má v tento čas své diváky zejména mezi dětmi, které černou obrazovku s písmenky místo pohádky nechápaly. Situaci však příliš nerozuměli ani diváci dospělí, přestože Český rozhlas průběžně dění v ČT sledoval a komentoval. Nebylo totiž nikým vysvětleno to podstatné:
V čem konkrétně bylo vysílání ČT tak špatné, že bylo nutno vyměnit generálního ředitele Dušana Chmelíčka. Jaký byl k tomu skutečný důvod? A proč se s jeho odstraněním tolik spěchalo, takže se muselo stihnout ještě před Vánocemi?
Napadlo nás, zeptat se přímo na pracovišti zpravodajství ČT, což je docela na místě, protože Rakovník tam má “svého člověka,” Jiřího Svobodu, kulturního redaktora ČT. Zde je jeho odpověď:
“Na obě otázky těžko může odpovědět někdo ze členů Redakce zpravodajství ČT. Měla by na ně dát odpověď Rada pro Českou televizi. Já osobně mám informace, které znají asi i čtenáři Raportu. Hlavním důvodem prý byl nevyrovnaný rozpočet ČT. Podle informace jednoho ze členů rady, který jako jediný zatím odstoupil, však rada nejprve odvolala ředitele Chmelíčka a pak se teprve jednalo o rozpočtu. Na druhou otázku, proč rada tolik spěchala, už odpověď nemám žádnou. Právě toto “zvláštní” výběrové řízení bylo důvodem k protestům České televize a k nerespektování výsledků rozhodnutí rady.
Současná situace, (pro čtenáře Raportu v úterý dopoledne) je nadále kritická. Rozhodnutím odborové organizace vstoupili zaměstnanci ČT do stávky. Pro vás, diváky, by toto rozhodnutí nemělo nic znamenat. Stávka je důležitá pro zaměstnance ČT. Ti mohou dále pracovat podle pokynů “starého vedení” (vedoucích pracovišť), protože jsou právně chráněni institutem stávky. Příkazů nového vedení uposlechnout nemusí.
V hlavním zpravodajském sále je stále uvězněno asi čtyřicet lidí, kteří nemohou místnost opustit, protože by se zpět už nemohli vrátit. Zbylí redaktoři, kteří zatím nedostali od nového vedení výpověď a nejsou drženi najatou ochrankou pana Hodače v uzamčeném velíně, nadále natáčejí příspěvky pro všechny zpravodajské pořady ČT, které však může sledovat jen malý počet diváků.”
Kulturní redaktor Jiří Svoboda ještě v úterý dopoledne odejel do Vinohradského divadla za svou pracovní povinností.
Marie Procházková
Několik základních informací k současnému stavu
kolem ČT
/shrnutí událostí/
1/ Televize stále vysílá podle schváleného programového schématu. České radiokomunikace na příkaz Jiřího Hodače nepřenášejí signál a nahrazují jej právně sporným titulkem. To je v hrubém rozporu se zákonem a statutem ČT. Zpravodajské pořady jsou však na Kavčích Horách stále v plném rozsahu vyráběny.
2/ Několik vzbouřenců… to je výraz, jenž byl adresován členům redakce zpravodajství. V duchu prohlášení krizového výboru dnes pracuje v pražské redakci plný počet zaměstnanců pravidelné směny. Pouze jeden otevřeně spolupracuje s týmem pana Hodače. Redaktory zpravodajství, publicistiky a sportu podporuje paktem solidarity nezávislá odborová organizace ČT, připojilo se 1800 televizních pracovníků.
3/ Odborová organizace, která vyjádřila nedůvěru Radě České televize a neuznala volbu Jiřího Hodače na post generálního ředitele ČT, upozorňovala na nesmyslné zásahy Rady a totální amatérismus jejích členů (již po několik let) dopisy do Parlamentu České republiky.
4/ Volba nového ředitele byla přes všechna předběžná jednání demonstrací moci Rady, jejíž jednotliví členové jsou jmenováni podle stranického klíče a na základě různých prokázaných vazeb naplňují stranické pokyny.
Jiří Hodač byl vybrán do vedení našeho největšího sdělovacího prostředku s pětimiliardovým obratem ročně ze třiatřiceti uchazečů bleskovou volbou během několika hodin.
5/ Počátek současné otevřené krize se váže k odvolání Dušana Chmelíčka, které přišlo v okamžiku dokončení nového programového schématu a rozpočtu na rok 2001. To mělo po třech letech destabilizace ČT (od odchodu ředitele Mathého) konečně naplnit veřejnoprávní roli České televize. Členové Rady ČT s velmi slabými profesionálními i morálními kredity se tak postavili proti týmu velmi zkušených odborníků s patřičným specializovaným vzděláním. Hned po odvolání minulého generálního ředitele se také proti destabilizujícím krokům Rady zmobilizovala podpora zvenčí.
6/ “Česká televize – věc veřejná” je občanská iniciativa, kterou založili členové profesních spolků, reprezentujících pár set předních českých tvůrců, a nezávislí umělci dne 17. prosince roku 2000 v restauraci Vltava. Svou peticí zde vyjádřili nedůvěru počínaní Rady ČT ještě před volbou nového generálního ředitele. Po jmenování Jiřího Hodače byla tato výzva aktualizována textem Ludvíka Vaculíka “Dva tisíce slov v roce dva tisíce”. Podporu této iniciativě vyjádřilo na petičních arších k dnešnímu dni již na 120 000 občanů České republiky.
7/ Série protizákonných kroků a
překračování pravomocí generálního ředitele Jiřího Hodače se dá shrnout
slovy “Od destabilizace k destrukci”.
Svým počínáním připravuje Českou televizi o desítky milionů korun a zakládá na
právní spory, jejichž rozuzlení bude trvat řadu let. Rada České televize jej
podporuje v postupech, které připomínají počínání v intencích pokusu o
státní převrat.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala nejasné komuniké k situaci,
převážná většina našich politiků nepovažuje situaci za vážnou natolik, aby
přerušovali své parlamentní prázdniny. Přihlížejí tak transparentní cenzuře a
manipulacím se svobodou slova, které jsou v rozporu s Ústavou České
republiky!!!