RAPORT logo

Devátý ročník Mezinárodního sochařského sympózia Džbán skončil
SPOKOJENOST S UMĚLECKOU ÚROVNÍ

HŘEDLE (mp) Jestli byly nějaké obavy o průběh slavnostního závěru Mezinárodního sochařského sympózia ve Hředlích, pak se týkaly počasí. Předpověď byla nevábná, všeobecně se očekával déšť, ale pro dvůr Spongilitu , letos v obležení stovkou aut, to neplatilo. Až na pár kapek tam vládlo slunečno a příjemná teplota. umožnila posezení venku v sousedství vystavených opukových soch. V altánku vyhrávalo Hradní Duo, rožněné sele šlo na dračku a pivovar Krušovice měl plné ruce práce. Dalo by se říci, běžný, příjemný rámec slavnostního zakončení sochařského sympózia, na který jsme zvyklí z předchozích ročníků.

Letošní sochařská sešlost však byla přece jenom v ledasčem mimořádná. Dobrý kolektiv akademických sochařů ruku v ruce s pilným kameníkem Jaromírem Blažkem zanechal po sobě díla, o kterých šla mezi návštěvníky jedna řeč, že jsou jiná než v předchozích letech. “Sochaři vyšli vstříc laickým návštěvníkům,” konstatoval Václav Upír Krejčí a obdobně se vyjádřil starosta obce Hředle Karel Vitner: “Nám, obyčejným smrtelníkům jsou letos díla sochařů ze všech ročníků nejpřístupnější” a příčinu vidí v tom, že “je hodně zastoupená figurální tématika. Kladně hodnotím i přítomnost amatérů,” dodává. Obdobně se vyjádřil starosta města Rakovníka Miloslav Hrčka: “Jsem na závěru sympózia potřetí. Já jako naprostý laik shledávám, že všechny věci jsou mnohem jemnější a propracovanější, než bývaly dříve. Troufal bych si říct, že jsou tu díla mnohem větší umělecké úrovně.”

Obecné konstatování kladů letošního ročníku hředelského sympózia potvrzuje i akademický malíř Václav Zoubek, hlavní organizátor Džbánu 2000: “Letošní ročník je obzvlášť povedený po stránce umělecké. Zvláště Šárka Radová mě nesmírně překvapila, protože je keramička a já jsem větší skulptury od ní nikdy neviděl. Je to nesmírně zajímavá práce. Jinak sochaři Ladislav Janouch a Jiří Kačer jsou zvyklí dělat z kamene, jejich standard je vysoký. I Marie Šeborová prezentuje zajímavý názor a myslím, že je to jistý přínos jak by se mohla opuka zpracovávat. Tak jemně promodelované skulptury jsme tu dlouhou dobu neměli. Z hostů jsem největší pozornost věnoval studentům profesora Kurta Gebauera, budoucím umělcům, pro které je sympózium jedinou příležitostí jak se seznámit s technikou opracování kamene.”

Kladem byla přítomnost ing. Ivana Koleňáka, přednosty Okresního úřadu v Rakovníku. “Letos jsem na sympóziu poprvé, je to akce zajímavá a pozoruhodná,” řekl. “Všem, kteří se o ni zasloužili, chci poděkovat a budu se snažit s panem Václavem Zoubkem a panem Ladislavem Pellerem, ředitelem Spongilitu s.r.o., aby se příští, jubilejní desátý ročník podařil organizačně a hlavně podstatně lépe finančně.”

Sochaři přidávají poděkování zaměstnancům Spongilitu za všestrannou pomoc v práci s kamenem.


[ Zpět na domovskou stránku ]