Odborníci
zkoumali umělý povrch dovezený z Holandska a shodli se:
POLOŽENÍ POUŽITÉ TRÁVY BUDE DRAŽŠÍ, NEŽ NOVÁ
RAKOVNÍK. Již více než rok leží v Rakovníku několik desítek rolí použité umělé trávy. Z iniciativy oddílu pozemního hokeje HC 1972 Rakovník ji město Rakovník dovezlo z Holandska, kde byla opotřebovaná tráva vyřazena z provozu. Přestože dárce varoval, že tráva je již za hranicí životnosti, podle názoru představitelů HC měla být pro potřeby našeho sportu ještě dost dobrá. Doprava materiálu stála zhruba 150 000,- Kč. V posledních týdnech se okolo tohoto starého a místy velmi poškozeného povrchu rozpoutaly polemiky. Představitelé města začínají mít pochybnosti, zda vůbec bude možno trávu použít.
Jasněji udělal v předminulém týdnu v této otázce ing. Jiří Huptych, majitel firmy J.I.H., která se pokládkou umělých povrchů zabývá. Ten dal jasně najevo, že položení stávajícího trávníku nevyjde město v konečném efektu o nic levněji, než pokládka povrchu nového. Za vysypání písku, odstranění roztržených kusů a přípravu na položení vyčíslil ing. Huptych náklady na přibližně 260 000 korun. Položení takto připraveného povrchu by pak stálo cca 340 000 Kč a dosypání písku s uvažovanou dodávkou 75 % nového písku cca 260 000 Kč. Cena s DPH by pak přišla na celkových 900 000 Kč. Nehledě k tomu, že stávající trávník by musel být nutně položen na asfaltový podklad, který je mnohem dražší než podklad pro trávník nový. Ten by za současné situace přišel u firmy J.I.H. bez podkladu na necelé čtyři miliony korun.
Pro položení zbrusu nového povrchu hovoří i zpráva konkurenční firmy Tubeko - Recykling, ve které se mimo jiné uvádí: “Použitou umělou trávu nelze dokonale zbavit zbytků zapískování, a proto dochází při řezání dílů a lajn k rychlému opotřebení speciálních nožů. Problémy se zbytkovým pískem jsou i při lepení. Starý, již zplstnatělý trávník nelze zapískovat tak, aby se do něj vpravilo cca 28 kg písku na metr čtvereční. V místech většího opotřebení se pak tvoří čistě pískové ostrůvky. Menší množství písku nelze použít, aby se koberec při prudším zastavení nehrnul. Reinstalovaný koberec má mnoho lepených spojů, a proto i malou životnost a na jeho pokládku jsou relativně vysoké náklady. Vzhledem k nízké kvalitě, která je k dispozici, nedoporučujeme její využití na hřiště pozemního hokeje.”
Podobného názoru je i Stanislav Staněk, z oddělení dozoru a realizace investic Odboru výstavby Městského úřadu v Rakovníku: “Podle mne by při rozhodování o položení umělého povrchu měl brát ohled na jeho životnost. Položení nového povrchu sice vyjde dráž, ale vydrží přibližně dvacet až pětadvacet let. Životnost povrchu, který je v Rakovníku k dispozici, je odhadována na tři až čtyři roky. Proto bych se přikláněl pro nový trávník, protože se určitě vyplatí. Dovezení starého trávníku proto nevidím jako šťastné řešení, ale na druhou stranu by se dal tento povrch jednou využít na hrací plochy menších rozměrů,” míní Staněk.
O tom, která z variant nakonec získá na městě větší podporu, napoví zasedání městské rady 9. srpna. Doufejme, že alespoň tentokrát bude slavit vítězství zdravý rozum.
Honza Prokop