RAPORT logo

V Lužné využili jako první na okrese novelu zákona o odpadech – platit musí všichni
VYHLÁŠKA ZPŮSOBILA VZBOUŘENÍ NA VSI

LUŽNÁ. Zhruba dvě stě padesát občanů z celkových osmnácti set obyvatel Lužné připojilo svůj podpis pod stížnost adresovanou Okresnímu úřadu Rakovník. Signatáři v čele s Františkem Jílkou a Jarmilou Tomiovou tak vyjadřují svůj nesouhlas s vydáním obecně závazné vyhlášky ke svozu komunálního opadu.

Jak jsme zjistili na Obecním úřadě v Lužné, zastupitelstvo využilo letošní novelu zákona o odpadech a po vzoru Městského zastupitelstva v Kladně vydalo obecně závaznou vyhlášku o komunálním odpadu. V ní jasně stanovilo částku, kterou musí přispívat na svoz a likvidaci komunálního odpadu bez výhrady všichni občané obce. Za pololetí tak zaplatí každý obyvatel Lužné 228 Kč, při větším počtu lidí v domácnosti se částky násobí, pouze děti do šesti let a občané nad 80 let věku platí polovic, stejně jako studenti a učni ubytovaní část roku na kolejích a internátech.

“Do novelizace zákona se nám stávalo, že si občané čistě alibisticky koupili jednu jednorázovou známku na popelnici, která jim vydržela celý rok nebo také pět let. Starý zákon o odpadech to umožňoval. Neustále jsme se s občany dohadovali. Tvrdili nám, že žádný odpad nevytvářejí a mezitím kolem obce vznikaly černé skládky. Těch lidí, co neměli popelnice, bylo kolem deseti procent. Novela zákona nyní říká, že obec může stanovit poplatek, a tak jsme této možnosti využili. A právě v oné formulaci je zřejmě problém. Občané nám vyčítají, že jsme to nemuseli dělat a že jsme první na okrese. Ano, přiznávám to. Jsme první, ale minimálně deset dalších starostů už ode mě vyhlášku chtělo. Myslím, že odpady trápí všechny obce,” míní František Staněk.

Nový systém poplatků postihne spíše vícečlenné rodiny. “Lidé, kteří bydlí sami v rodinném domku, dříve platili žlutou nebo zelenou známku za 350 nebo 470 Kč. Pro ně se de facto nic nemění. Pokud žije občanů v domku pět, chceme nyní podstatně více, ale také jim nabídneme vyvážení každý týden. Navíc mají nárok pololetně na dalších sedm pytlů. Dále mají zdarma svoz separovaného odpadu, dvakrát ročně svoz velkého odpadu a nebezpečných složek komunálního odpadu,” vysvětluje zástupce starosty Eva Kronychová a dodává, že občané se nyní podílí svými platbami i na likvidaci odpadu, který vzniká při údržbě a čištění komunikací a veřejných prostranství, včetně hřbitova. Tyto náklady ale tvoří jen jednu třetinu platby. Vyhláška platí od 1. Července.

Zajímalo nás, jak se obec vyrovná s případnými neplatiči. “Pokud občan nezaplatí, poruší obecně závaznou vyhlášku. Pro takové případy funguje stejný režim, jako na kteroukoliv daň. V krajním případě lze uplatnit i platební výměr. Ale my věříme, že se s občany dohodneme. Stížnost podepsalo sice hodně lidí, ale mnozí neměli přesné informace, přestože jsme o nové vyhlášce několikrát informovali v našem zpravodaji. Proto hodláme věc znovu vysvětlit a v případě nutnosti svoláme i shromáždění občanů,” míní starosta a předkládá seznam lidí, kteří sice stížnost podepsali, ale už poplatek uhradili s tím, že šlo o nedorozumění.

V obci se lze ovšem setkat také s názorem, že radní obec zadlužili úvěry na čističku a kanalizaci, a nyní nemají prostředky na základní potřeby obce. “Ano, vzali jsme si úvěr na čističku a kanalizaci, a pokud budeme chtít dokončit vodovod, budeme si muset půjčit další peníze. Všechny tyto úvěry budeme muset postupně splácet, ale jiná cesta neexistuje. Bohužel, v některých obcích se základní věci, jako vodovod, kanalizace a čistička, vybudovaly ještě za socialismu. U nás, přestože jsme jednou z největších obcí v regionu, se nic takového nepovedlo. A daně jsou nyní rozdělovány bez ohledu na to, co kdo musí nebo nemusí stavět,” dodává starosta. K dalšímu osudu stížnosti jsme zjistili, že ji okresní úřad předá k vyřízení zpět do rukou obecního zastupitelstva.

Pavel Sklenička


[ Zpět na domovskou stránku ]