Bude muset
ministerstvo financí vrátit daně z převodu nemovitostí?
MILIÓNY KORUN ZPĚT DO OBECNÍCH POKLADEN?!
RAKOVNÍK/NOVÉ STRAŠECÍ. Město Stříbro podalo koncem loňského roku stížnost u Ústavního soudu, že mu Finanční úřad ve Stříbře špatně předepsal daň z převodu nemovitosti při privatizaci bytů. Problém spočívá v tom, že po zahájení privatizace bytového fondu v roce 1994 požadovaly finanční úřady na základě nařízení Ministerstva financí ČR po městech a obcích, aby za každý prodaný byt zaplatily daň z převodu nemovitosti 5% z její odhadní ceny. Ústavní soud ovšem dospěl k názoru, že berní úředníci sice měli právo požadovat 5%, ovšem pouze ze skutečné prodejní, nikoli odhadní ceny bytu. Ta je většinou mnohonásobně nižší. Případ Stříbra dodal odvahu dalším obcím, a tak stížností na chybný postup finančních úřadů, potažmo ministerstva financí, roste.
V minulém týdnu rozvířil hladinu české veřejnosti další “vyhraný případ”. Tentokrát dal Ústavní soud za pravdu městu Třebíč. Dokonce mu přiznal, že má právo na osvobození daně z převodu nemovitostí a nemusí tak odvést státu daň ve výši 36 miliónů Kč. Soud uznal námitku stěžovatele, že podle příslušného paragrafu zákona č. 357/1992 Sb. o dani dědické, darovací a daně z převodu nemovitostí ve znění zákona č. 72/1994 Sb. jsou převody bytů, garáží a ateliérů podle zvláštních předpisů od této daně osvobozeny. A že FÚ (a dále i soud) vycházel při stanovení daně z nesprávného právního názoru.
Zajímali jsme se, jak vypadá situace v okrese Rakovník. Ředitelka FÚ v Rakovníku ing. Taťjana Vojtíšková odpověděla, že k 16. 2. t. r. ještě žádnou stížnost na FÚ nezaznamenali. K dispozici mají rozsudek Ústavního soudu v případě města Stříbra, který finančním úřadům rozeslalo ministerstvo financí. “Počkáme na pokyn z ministerstva a podle něho se zařídíme. Dělat nyní jakékoliv závěry by bylo předčasné,” řekla ing. Vojtíšková.
Zeptali jsme se také na obou městských úřadech. “Ve čtvrtek 17. 2. jsme odeslali na Finanční úřad v Rakovníku fax s žádostí o vrácení zaplacené částky daně z převodu nemovitostí,” uvedl starosta Nového Strašecí Miloslav Pelc. V žádosti se m. j. píše: “S přihlédnutím k platné soudní judikatuře, zejména pak k nálezům Ústavního soudu ČR, žádáme o navrácení dosud vybrané daně z převodu nemovitostí. Jedná se o daň z převodu nemovitostí zaplacenou městem Nové Strašecí na základě vámi zaslaných platebních výměrů od roku 1996 k dnešnímu dni. V daném případě se jedná o částku ve výši 9,7 mil. Kč.”
Mgr. Petr Březina, vedoucí finančního odboru Městského úřadu Rakovník nám sdělil, že čeká, až dostane přesné znění rozsudku Ústavního soudu. “Pokud budeme mít na vrácení odvedených daní právní nárok, samozřejmě budeme o jejich navrácení žádat,” uvedl Petr Březina. Na náš dotaz, o jak velkou částku se jedná, odpověděl, že přesně ji zatím nemůže určit, ale řádově půjde do miliónů Kč.
A co na to ministerstvo financí? Paní Hájíčková z tiskového odboru MF ČR nás informovala, že v minulém týdnu se sešli na ministerstvu jeho čtyři daňoví odborníci a dohodli se, že vypracují společné stanovisko pro ministra financí Pavla Mertlíka. Ten by ho měl mít k dispozici již tento týden. Pokud budou města a obce v právu, bude muset ministerstvo financí vrátit do jejich pokladem odhadem 5 - 6 miliard korun.
Tomáš Bednařík