RAPORT logo ¨¨

Středisko sociálního poradenství a rehabilitace bylo zřejmě státu trnem v oku
ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ LETOS BEZ DOTACE

RAKOVNÍK. Svaz zdravotně postižených v Rakovníku dostal 13. ledna 2000 vyrozumění z Ministerstva práce a sociálních věcí, že jeho řadu let výborně fungující Středisko sociálního poradenství a rehabilitace nemá letos nárok na dotace.

Postavení nejpotřebnějších občanů se tím propadlo na nejnižší úroveň za poslední desítiletí, právě za vlády, která si říká sociálně demokratická. Zatím můžeme konstatovat, že nejvíce bylo pro zdravotně postižené vykonáno do roku 1993, kdy měli skutečně zelenou. V dalších letech si konzervativní vlády vždy našly nějaký zdroj peněz pro dotace v této oblasti, zatímco sociálně demokratická vláda to, co bylo vybudované, zvláště v oblasti sociálních služeb, ruší a likviduje.

“Co jsme tady vybudovali, přijde vniveč,” říká Ludvík Lisse, předseda Svazu zdravotně postižených Rakovník. “Nejhorší na tom je, že nebudeme moci platit naše dvě zaměstnankyně - masérku a ekonomku, která pro Svaz pracuje na půl úvazku. Funkce předsedy a místopředsedkyně jsou čestné, bez nároků na odměnu. Já vedu skupinu tělesně postižených a místopředsedkyně Jarmila Šímová skupinu postiženou civilizačními chorobami. Tyto dvě rakovnické organizace mají kolem dvou tisíc členů, ale obracejí se na nás i ostatní postižení u nás neorganizovaní,” vysvětluje Lisse.

Státní příspěvek byl samozřejmě vždy menší, než požadovaná částka. Loni dostali zdravotně postižení jen 45% svého požadavku, tedy 238 tisíc Kč. Letos měli přislíbeno 70% z loňské částky a nakonec nedostanou vůbec nic.

“Pro postižené jsme něco jako ombudsman. Občané k nám chodí se všemi druhy postižení pro radu a pomoc, chodí k nám lidé cvičit. Organizujeme rekondiční pobyty v lázních a u moře, zapůjčujeme vozíky pro imobilní, pomůcky pro nedoslýchavé atd. Peníze postiženým dát nemůžeme, ale poradíme, na co by měli nárok, na koho se obrátit, kdo by jim měl pomoci, kde si o ty záležitosti mohou zažádat. Ať už je to otázka bezmocnosti, vydávání průkazů ZTP nebo ZTP/ P, informace o nárocích na telefon, o označení motorových vozidel a další služby. Chápeme, že se takto dostáváme do střetu se státní správou, pro ni důsledky naší činnosti zřejmě znamenají větší finanční vydání,” domnívá se Ludvík Lisse. Jak jsme zjistili, stejně letos dopadly i ostatní podobné organizace zdravotně postižených v celé České republice.

Marie Procházková


[ Zpět na domovskou stránku ]