ČESKÉ KOLO VIDEOFESTIVALU 2000
RAKOVNÍK. Zemské kolo unikátní přehlídky filmů o životě handicapovaných spoluobčanů hostilo v sobotu od rána Tylovo divadlo. Festival amatérské tvorby nestátních neziskových organizací, pořádaný v rámci kampaně “30 dní pro neziskový sektor” a 5. International abilympics nese název Videofestival 2000. Po moravskoslezském kole, které proběhne tuto sobotu v Šumperku, se dočkáme celostátního kola v Poděbradech, aby vše bylo zakončeno ve finále v Národní galerii v Praze 1. dubna. Záštitu nad českým kolem převzal starosta města Miroslav Hrčka, který také vyhlásil soutěž o Modrou kuličku, za Národní galerii naopak její ředitel, profesor Milan Knížák.
První ročník Videofestivalu 2000 vznikl z iniciativy JUDr. Josefa “Alberta” Veselého ze sdružení mládeže a rodičů “S tebou mě baví svět”. Během práce s mentálně postiženými lidmi vznikla celá řada filmů dokumentárního charakteru, z čehož logicky vzešla potřeba pro jejich společnou prezentaci. V Rakovníku proběhlo české kolo festivalu, na kterém se zúčastnilo celkem 21 z 38 porotou vybraných snímků pořízených nestátními zařízeními z celých Čech. Porota čítala dvě maminky postižených dětí Hanu Klucovou a Zdenu Eichlerovou, filmového odborníka Rudolfa Sedleckého a klienta místního Domova Ráček. Do zmíněného Poděbradského celostátního kola postupuje 11 nejlepších filmů. Kritériem pro výběr byl klasicky námět, střih, apod. Ovšem dá se říci, že tato soutěž neznala poražených. Přesto, trojice filmů získala tři bronzové sošky Alberta (viz film S tebou mě baví svět a postava Júlia Satinského). Staly se jimi Březejc, pohádka nekončí z produkce Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených Praha, Pan Ebert a jeho parta Sdružení pro pomoc mentálně postiženým Kladno a naprázdno nevyšel nakonec ani rakovnický Ráček s dokumentárním snímkem zachycujícím Šmoulí braný den. Starosta Hrčka ještě udělil zmíněné Modré kuličky, které získal film Třicet z Handicap Centra Srdce (odebrali 30 litrů krve), JUDr. Veselý za tři snímky a celkovou pomoc a Šmoulí braný den.
Zájem veřejnosti o dění v Tylově divadle byl obrovský. Od 8.30. kdy začalo promítání, bylo prakticky úplně plno. Pět promítacích bloků se střídalo se zpíváním, diskotékou Jiřího Ladry a malováním Videoštafety na desetimetrovém papíře (za kterou všichni zúčastnění obdrželi jako dárek hodinky. Dalších 10 metrů přibude v Šumperku a Poděbradech). Znakem Videofestivalu je pět pestrobarevných otisků dlaní. Symbolicky, vlastním otiskem dlaně, vyjádřili podporu akci starosta města, ing. Lenka Gayerová, senátor Ivan Havlíček, JUDr. Josef Veselý a Hana Kronichová za Okresní úřad Rakovník. Obdivuhodným zpestřením bylo malování ústy Mgr. Šárky Dvorské, maminky s tříměsíčním miminkem, která trpí dětskou mozkovou obrnou a nehýbe končetinami. Obrázek zobrazoval rodinné štěstí, maminku na vozíčku, tátu a kočárek. Přítomné rovněž potěšila produkce nevidomého chlapce. Celý den bylo opravdu krásné sledovat, jak atmosféra vzájemného porozumění a tolerance naplňuje celé divadlo. Abychom ještě krátce předestřeli plány Domova Ráček, garanta akce, uveďme, že se na konec roku plánuje pokračování Šmoulího braného dne coby Šmoulího bálu.
Marek Bradáč