UZAVŘENÍ BAZÉNU POSTIHLO ZEJMÉNA ŠKOLY
Dlouholeté spory kolem financování provozu bazénu vyvrcholily v letošním roce jeho uzavřením, poté co zastupitelstvo města odmítlo dále dotovat ztrátu občanského sdružení TJ Tělovýchovná zařízení. Od 1. září byl areál nejprve uzavřen pro veřejnost a od minulé středy byla přerušena také plavecká výuka škol. Město se mezitím snaží dohodnout s provozovatelem o převodu bazénu do majetku města, zároveň však koketuje s myšlenkou postavit v Rakovníku bazén nový. V dnešním čísle přinášíme názory těch, kterých se uzavření bazénu nejvíce dotýká.
Názor zdravotníků
Podle informace MUDr. Saadoona z rakovnické nemocnice se bazén pro kardiaky a těhotné ženy nevyužívá už asi sedm let. Důvodem přerušení staré dobré praxe byly změněné poměry ve zdravotnictví - nezbyl čas ani prostředky. Cvičební dobu nemocnice převzali v plném rozsahu hodin zdravotně postižení.
Luděk Lisse, Svaz zdravotně postižených
Že je bazén zavřený, je samozřejmě škoda pro všechny, kteří tam chodili plavat pro vylepšení zdravotní kondice. Ale my jako Svaz zdravotně postižených jsme navíc žádali, aby nám bylo umožněno využívat bazén pro rehabilitační cvičení našich členů, což by mělo velký význam, relaxace ve vodě je podstatně kvalitnější. Znamenalo by to ovšem nenáročnou úpravu stěn, šlo by prostě o rozšíření služeb bazénu. O to nebyl zájem, nebylo nám vyhověno. Pokud bych měl říci svůj názor na nepříjemnosti kolem bazénu, jádro problému vidím ve vedení TJ TZ.
Mgr. Miroslav Truxa, ředitel ZŠ Slabce
Z naší školy dojížděly do plavecké školy v rakovnickém bazénu děti ze 2. a 3. ročníku, protože ministerstvo školství doporučilo, aby se plavání zúčastňovaly dva ročníky jdoucí po sobě. V našem konkrétním případě se jednalo o 35 žáků. Pokud plavecká škola zůstane uzavřená, my s výukou plavání musíme skončit, protože vzhledem k poloze Slabec nemůžeme dojíždět jinam. Bylo by to ekonomicky neúnosné. Slabou náplastí na tento nepříjemný fakt je, že odpadnou komplikace s rozvrhem.
Miloslav Pelc, starosta Nového Strašecí
Nerad bych se ke kauze uzavření plaveckého bazénu vyjadřoval, protože to je záležitost Rakovníka. Musí ji vyřešit tamní zastupitelé s provozovateli bazénu. U nás se zrušení plavecké školy určitě dotkne žáků základní školy.
Mgr. Stanislav Hajný, ředitel ZŠ Nové Strašecí
U nás se plavecká výuka týkala 185 dětí ze sedmi tříd 2. a 3. ročníku. Určitě chceme ve výuce plavání pokračovat. Zůstane-li rakovnický bazén uzavřený, naskýtají se dvě možnosti. Buď bychom mohli využívat bazén v Tuchlovicích, nebo ve Slaném. V Tuchlovicích je ale problém, že zde není kvalifikovaný učitel plavání. Buď se tedy s Tuchlovicemi domluvíme, že učitele získají, nebo se dohodneme s některým z našich tělocvikářů, aby výuku plavání vedl on. V současné době zatím ještě vyčkáváme, jestli se Rakovničtí nedohodnou, a zjišťujeme informace o okolí.
Mgr. Milan Šimek, ředitel ZŠ Křivoklát
Sami těžko můžeme vzniklou situaci řešit. Do školy plavání dojíždělo 54 dětí z “národní” školy, protože v 1. a 2. ročníku máme málo žáků. Čekáme, jestli Školský úřad v Rakovníku nevstoupí do jednání s nějakou jinou plaveckou školou. Bude-li to někde dál, nevím, jak na to zareagují rodiče, kteří hradí třetinu poplatku za dítě. Další třetinu platí stát prostřednictvím ŠÚ a další třetinu obce. Obecně řečeno, pokud budou vytvořeny podmínky, my výuku plavání zachováme. Nebudou-li, nelze ji uskutečnit.
Mgr. Miroslav Plincner, ředitel 2. základní školy v Rakovníku
Uzavření bazénu nám způsobilo nemalé komplikace. Jednak jsme počítali s určitým počtem hodin tělesné výchovy v bazénu. Nyní musíme tyto hodiny vyučovat v tělocvičně, ale protože jsme při tvorbě rozvrhů nemohli tušit, že bude bazén uzavřen, nemáme pro tyto hodiny volnou tělocvičnu, takže musíme spojovat dohromady tři třídy. No a pak je tady jeden zcela zásadní problém. Na prvním stupni musíme odučit 40 hodin povinné plavecké výuky ve dvou po sobě jdoucích ročnících. V letošním roce se to na naší škole týká zhruba 160 dětí. Část z nich má za sebou 8 hodin, některé děti měly teprve začínat. Jestli nebude bazén do čtrnácti dnů otevřen, budeme nuceni najít náhradní řešení. To ale nabude vůbec jednoduché, protože v okolních bazénech mají v dopoledních hodinách kapacitu naplněnu. I kdybychom našli bazén, kde by bylo volno, budeme muset zajistit a uhradit dopravu, navíc by děti dojížděním do bazénu strávily celé dopoledne, a zameškaly by výuku. Takže opakuji, pokud se bazén do 14 dnů neotevře, velmi nám to zkomplikuje život.
Mgr. Rudolf Chytrý, ředitel 3. základní školy v Rakovníku
Uzavření bazénu nám dost vadí. Celkem se dotkne 324 dětí, které měly v tomto roce absolvovat výuku plavání. Do naší školy chodí tisícovka žáků, a tak se vlastně neustále potýkáme s nedostatkem prostoru v tělocvičně. Potřebovali bychom ještě jednu. Když teď navíc nemůžeme v hodinách tělesné výchovy chodit do bazénu, cvičí děti ve větší míře v salonku základní umělecké školy, což je vlastně prostor o velikosti třídy. Část hodin řešíme také bruslením na zimním stadiónu.
Ředitel Školského úřadu v Rakovníku PaedDr. Václav Slanař
Škol na okrese se zavření rakovnického bazénu hodně dotklo. Byla přece přerušena plavecká výuka. Ta by se dala rozdělit na dvě části. Na povinný plavecký výcvik, který je prováděn v rozsahu dvaceti hodin ve dvou ročnících prvního stupně – tedy čtyřicet hodin. Pak existuje ještě rozšiřující plavecký výcvik. Každá složka tvořila asi padesát procent plavecké výuky. V současné době však nejsme schopni splnit ani základní povinný plavecký výcvik. Pro základní školy tedy znamená zavření bazénu skutečně velké komplikace.
Ředitelka plavecké školy paní Králová v současné době zjišťuje, zda by plavecká škola mohla absolvovat alespoň základní výcvik v některém z bazénů v okolí. Nabízí se Kladno, Tuchlovice, Beroun a další. Je však třeba hledět také na podmínky. Například bazén v Tuchlovicích je menší a nevejdou se do něho dvě třídy. Bazény v okolí jsou ovšem již dopředu nasmlouvané a plavecký výcvik v nich provádějí místní školy, na nás by pak zbývaly nevýhodné časy. Určitě by se také zvýšily náklady na dopravu, které hradí rodiče každého žáka. Z toho důvodu se dá předpokládat, že by se plaveckého výcviku účastnil menší počet dětí a některé děti by neprodělaly ani základní výcvik. O zdravotních dopadech a zvýšeném počtu neplavců snad nemá smysl hovořit. Já však doufám, že bazén bude opět otevřen, že se vše do měsíce nebo maximálně do začátku příštího roku vyřeší. Žádné další řešení nevidím.
Připravili –ps-, -bed-, -hlb-, -mp-