Zastupitelstvo svolané k
bazénu jednalo jen půl hodiny a nic se nevyřešillo
PLAVECKÁ ŠKOLA DOSTALA VÝPOVĚĎ
RAKOVNÍK. V pondělí 25. října se ve Wintrově síně rakovnické radnice shromáždili členové městského zastupitelstva s jediným cílem: nalézt konečně řešení v otázce dalšího financování bazénu.
ZASTUPITELSTVO NEROZHODLO
K dispozici měli usnesení městské rady se dvěma variantami předem projednanými s představiteli TJ TZ. Varianta A navrhovala převést bezúplatně celý areál bazénu a sportovní haly z majetku TJ TZ do majetku města. Město by vzápětí pronajalo celý majetek dlouhodobou provozovatelskou smlouvou TJ TZ a dál přispívalo na provoz a údržbu. Varianta B hovořila o bezúplatném převodu samotného bazénu bez sportovní haly do majetku města. TJ TZ by dále provozovala jen halu bez nároku na dotace, město Rakovník by si rozhodlo o provozovateli bazénu a přispívalo by výhradně na ztrátu z tohoto provozu. Součástí navrhovaného usnesení bylo také poskytnutí zálohové dotace na provoz bazénu ve výši 200 tisíc Kč, tak aby mohl být zachován alespoň provoz plavecké školy. Obě varianty by vedly k možnosti finanční spoluúčasti okresního úřadu, který by v případě, že by bazén byl v majetku města, mohl toto zařízení dotovat.
Zastupitelstvo si ale z nabízených možností nevybralo ani jednu. MUDr. Jiří Ludačka konstatoval, že se v tisku dozvěděl také o záměru místostarosty Radima Smýkala postavit v Rakovníku nový bazén. Proto navrhl, aby byly všechny tři alternativy rozpracovány a předloženy zastupitelstvu včetně údajů o finančním zatížení města. Jeho návrh byl většinou zastupitelstva podpořen a starosta města Miroslav Hrčka zasedání zastupitelstva během několika vteřin ukončil, navzdory tomu, že se člen městské rady Václav Pícl velmi energicky hlásil o slovo.
MĚSTSKÁ RADA ROZDALA ÚKOLY
Otázkou bazénu se pak zabývala hned ve středu 27. října městská rada. Více jak dvouhodinová vzrušená diskuse vyústila usnesením, které dále rozpracovává návrh MUDr. Ludačky. Václav Pícl dostal na starost rozpracování návrhu na bezúplatný převod celého areálu TJTZ na město Rakovník včetně způsobu provozování a financování s odhadem finančního zatížení města. Pavel Sklenička byl pověřen rozpracováním druhé varianty na bezúplatný převod části areálu TJTZ - bazénů s příslušenstvím - též s odhadem finančního zatížení města. Případnou výstavbu nového bazénu v režii města včetně jeho umístění, doby výstavby, ceny a provozních nákladů, rozpracuje místostarosta Radim Smýkal. Všichni své rozbory předloží nejpozději do 15. listopadu 1999. Po rozpracování budou návrhy předloženy k vyjádření finanční komisi rady a po vypracování jejího stanoviska postoupeny městskému zastupitelstvu k rozhodnutí. To by se mělo sejít podle slov starosty Miroslava Hrčky opět na mimořádném zasedání ještě v listopadu tohoto roku. Zeptali jsme se starosty, jak vidí po proběhlých jednáních zastupitelstva a rady “kauzu bazén” nyní: “Jsem stále přesvědčen, že nejlepší varianta je třetí - výstavba nového bazénu. Ze zbývajících dvou je lepší varianta druhá o předání části areálu. Ještě mě napadla čtvrtá varianta, která by byla asi vůbec nejlepší. Ať nám TJTZ předá úplně celý areál bez jakýchkoliv podmínek a my se o něj postaráme.”
ZAVŘÍT BAZÉN, POSTAVIT KRCÁLEK?
Ředitel TJ TZ Radim Suchánek sleduje postup města s velkými rozpaky. “Od 1. září provozujeme jen plaveckou školu, abychom minimalizovali vznikající ztráty. Od města jsme letos namísto 2,5 miliónů dostali jen 1,6 miliónu. Snažíme se jednat, vycházíme městu vstříc a jsme ochotni nabídnout majetek. Bohužel, jednání stále nikam nevedou a naše ztráta se stále prohlubuje tak že jsme ohrozili i provoz sportovní haly,” stěžuje si Suchánek.
Největší starosti má v tuto chvíli ředitelka plavecké školy Ivana Králová. “Od TJ TZ jsme dostali 26. října výpověď s tím, že bazén nebude dále schopen poskytnout služby pro plaveckou výuku žáků základních škol. V souvislosti s tím dostalo osm pracovníků plavecké školy výpovědi. Školský úřad nám zároveň uložil, abychom zjistili možnost výuky v jiném bazénu. Pak ale volal Václav Pícl, abychom výuku nerušili, že se v pondělí sejde s výborem TJ TZ a pokusí se ještě jednat. A tak nevím, co mám dělat. Na úterý 2. listopadu jsem plaveckou školu nezrušila, uvidím, co vzejde na schůzce výboru TJ TZ,” říká Ivava Králová a dodává: “Pokud starosta a jeho zástupce říkají, že by bylo nejlepší postavit bazén o ploše 15 x 8 metrů, tak asi v životě neplavali. Do takového bazénu se nevejde ani jedna třída a plavat se v něm nedá. Když si představím, že by zastupitelé byli schopni nechat zavřít tak krásný bazén a klidně by vyhodili peníze za výstavbu nějakého krcálku, postrádá to logiku,” pozastavuje se ředitelka plavecké školy.
Tomáš Bednařík, Pavel Sklenička