Případ Jugl – Mika znovu
otevřen jako rakovnické Babice
VRAŽDILI V ŘEVNIČOVĚ AMERIČTÍ AGENTI?
ŘEVNIČOV. Ve středu 29. září 1999 přijeli do Řevničova pracovníci Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, aby zde zahájili šetření případu vraždy dvou místních občanů v září roku 1952.
“Úřad obdržel písemné oznámení od pana V. M. ze Mšeckých Žehrovic, že zastřelení dvou řevničovských občanů Karla Jugla a Františka Miky 21. 9. 1952 mohlo být provokací Státní bezpečnosti podobně, jako v případě babické vraždy. Proto se Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu začal tímto čtyřicet sedm let starým případem zabývat,” uvedla pro týdeník Raport pracovnice úřadu Mária Veselá. V doprovodu starosty Řevničova Jiřího Petráčka navštívili několik místních pamětníků a podívali se také na místo činu v poli nedaleko obce. Dlužno dodat, že ve výpovědích se objevily rozpory, některé velmi zajímavé. Nasvědčují, že ne vše se tehdy mohlo odehrát přesně tak, jak nabízela oficiální verze případu. Ta tvrdí, že 21. 9. 1952 si vyšli Jugl s Mikou, ozbrojení brokovnicemi, za Řevničov na čekanou. Na poli, které patřilo drobnému rolníkovi (a také zakládajícímu členovi místního JZD) Mikovi, spatřili dva neznámé muže, jak z něho vybírají několik brambor. Oba muži měli na zádech ruksaky a jeden z nich v ruce aktovku. Po prudké výměně názorů vytáhl jeden z cizinců pistoli a střelil Karla Jugla do prsou. Mika opětoval střelbu a neznámého postřelil. Druhý cizinec pak skolil Miku a uprchl směrem na Kroučovou. Vše údajně viděl další řevničovský občan Karel Křeček, který nedaleko pásl krávy. Ten dojel do obce pro pomoc. Mezitím však všichni tři zasažení muži zemřeli. Podle věcí zajištěných na místě činu Bezpečnost zjistila, že útočníky byli agenti americké CIC s krycími jmény Sokol a Zenko, kteří přecházeli přes Československo do Polska. Mikovi a Juglovi byl tehdy uspořádán pompézní státní pohřeb a tryzna na řevničovském náměstíčku.
Je ale možné, že se všechno událo trochu jinak. “Nejprve nahlédneme do svazků StB, dobového tisku a pak se ještě určitě do Řevničova vrátíme,” řekl na rozloučenou Miroslav K. Černý z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Případ vraždy obou řevničovských občanů budeme nadále pozorně sledovat.
Tomáš Bednařík