Lékařská komora
doporučila lékařům vybírat od pacientů příspěvky
SPONZORSKÉ DARY LÉKAŘŮM NIC NEŘEŠÍ
RAKOVNÍK. Česká lékařská komora doporučila lékařům, aby svoji složitou finanční situaci řešili přijímáním sponzorských příspěvků od pacientů. Tomuto rozhodnutí předcházel další krach jednání mezi Českou lékařskou komorou a Ministerstvem zdravotnictví ČR. Komora dokonce letákem a vzorem sponzorské smlouvy poskytla svým členům návod, jak takovou dohodu s pacienty uzavírat. Nejedná se tedy o plošné vybírání poplatků nestátními lékaři za jejich úkony a spotřebovaný zdravotnický materiál, jak tomu bylo před půldruhým rokem, ale o možnost dobrovolných příspěvků pacientů svému lékaři.
Zajímali jsme se, jak na tuto možnost reagovali lékaři v okrese Rakovník. Podle předsedy Okresního sdružení České lékařské komory MUDr. Tomáše Semerádta toho sdružení žádné oficiální vyjádření nedostalo a ani žádné stanovisko nezaujalo. Doktor Semerádt se domnívá, že případné vybírání sponzorských příspěvků se týká především ambulantních specialistů a je pouze na lékaři, zda bude chtít s pacienty sponzorskou smlouvu uzavřít nebo ne.
O názor jsme požádali vedoucí referátu zdravotnictví Okresního úřadu Rakovník JUDr. Alenu Šípkovou. “Pokud někdo bude chtít dát lékaři sponzorský dar, ať ho dá. Pochybuji ale, že by lékaři pacienty k poskytování darů nějak nutili. Jsem přesvědčena, že na našem okrese neudělá žádný lékař nic, co by odporovalo veškerým právním předpisům. Myslím si, že poskytování sponzorských darů problémy lékařů nevyřeší.”
Obdobný názor má většina dotázaných ambulantních specialistů. “Sponzorské dary nic neřeší, jedná se o vytloukání klínu klínem,” uvedla zubní lékařka MUDr. Ludmila Wünschová. “Pouze bude proti sobě postaven lékař a pacient. Řešení problematiky musí být systémové. Já rozhodně o žádné sponzorské dary pacienty žádat nebudu.”
“Žádný plakát o uzavírání sponzorských smluv jsem nedostala a také žádné příspěvky nevybírám,” řekla odborná ženská lékařka MUDr. Alena Bláhová. “Připadala bych si jako žebráček. Celý problém se musí řešit úplně jinak.” Na náš dotaz, jak se zachová v případě, že se Okresní sdružení ČLK na vybírání sponzorských příspěvků shodne, MUDr. Bláhová odpověděla, že v tom případě by měli lékaři postupovat jednotně. Podle MUDr. Semerádta se 5. února 2000 koná porada předsedů okresních sdružení ČLK a nejspíš až tam budou oficiálně instruováni.
Ještě rezolutněji než obě lékařky vidí problematiku sponzorských darů psychiatr MUDr. Petr Petráček. “Většinu mých pacientů tvoří invalidní důchodci, lidé nezaměstnaní nebo lidé s velmi nízkými platy. Cožpak od nich můžu vybírat nějaké sponzorské příspěvky? Chápu ale ostatní kolegy, kteří se třeba rozhodnou platby vybírat. Budou je muset zdanit, a je otázkou, zda to, co jim zbyde, se vůbec vyplatí. Znovu opakuji, že v mém případě je vybírání sponzorských poplatků od pacientů nesmyslem,” dodal MUDr. Petráček.
Tomáš Bednařík