¨
Na Přílepské
skále to vypadá jako po uragánu
BEZ POVOLENÍ BYLY VYKÁCENY STOVKY STROMů
PŘÍLEPY. Když se člověk přiblížil v minulých dnech k Přílepské skále ucítil všudypřítomnou vůni čerstvého dřeva. Přímo na místě pak uviděl spoušť hodnou uragánu a vůně dřeva v chřípí se změnila v zápach spálené kůže. Místo mohutných stromů se na zemi krčily už jen pařezy. Ulámané a uřezané větve leží dosud všude v prostoru Přílepské skály. Malé stromky jsou polámány pády lesních velikánů.
“Mohu se pouze domnívat, proč se na skále kácelo. Některý z majitelů lesa se zřejmě rozhodl, že se bude těžit a prodávat kámen ze skály. Tak se to alespoň říká po obci. Lidi z Přílep jsou pochopitelně proti tomu. Myslím si, že člověk, který tohle způsobil, ani nepožádal obecní úřad o povolení ke kácení. Buď z neznalosti nebo proto, že věděl, že jsou všichni proti tomu,” říká místní obyvatelka Mgr. Lenka Ledvinková. Pátrali jsme po tom, proč se lidé v obci hromadně kácení brání. Jde především o to, že Přílepská skála je krajinnou dominantou a jediným kusem přírody v širokém okolí. Všude okolo jsou chmelnice a nejbližší les je až u Šanova “Přílepáci jsou hrdí na skálu, protože se na ni jezdí dívat turisté, chodí sem horolezci a podobně. Přílepy jsou vyhlášené právě Přílepskou skálou,” doplňuje paní Ledvinková.
Přílepská skála je ovšem také kus historie. Kámen z Přílepské skály býval vyhlášený. Vyráběly se z něho mlýnská kola ale i sochy. Kámen se používal na zdobení domů a vyvážel se i do Německa.
Když obyvatelé Přílep zjistili, co se na skále děje, běželi za starostou Jaroslavem Šorsákem. Starosta zavolal policii, protože o kácení nevěděl. “Jinak to zastavit nešlo. Člověk, který kácení dřevařům nařídil, nebyl vůbec přítomen,” uvádí Lenka Ledvinková. To ještě prakticky nikdo nevěděl, že lesním pychem není postiženo pouze životní prostředí, ale i další majitelé lesa, kteří pocházejí mimo jiné i z Přílep.
Z prostoru Přílepské skály bylo odvezeno řádově několik stovek vzrostlých stromů. V tuto chvíli je na kompetentních orgánech – Okresním úřadu v Rakovníku – referátu životního prostředí a na Policii České republiky, jak celý případ dopadne.
Podle posledních informací od Okresního úřadu v Rakovníku je věc šetřena jako trestný čin Obvodním oddělením policie v Hořesedlích. “Již před delší dobou bylo navrženo, aby bylo území bráno jako chráněné. Majitelé pozemků však byli proti. V této aktivitě budeme i nadále pokračovat, protože v případě Přílepské skály se jedná o velmi významnou krajinnou enklávu. Zatím do celého případu můžeme vstupovat pouze jako poradci policie. Věc budeme řešit až v tu chvíli, jestliže se ukáže, že se nejedná o trestný čin,” uvedla pro týdeník Raport RNDr. Alena Škoudlínová. O případu a postupu úřadů vás pochopitelně budeme informovat v příštích číslech.
O případu a postupu úřadů vás pochopitelně budeme informovat v příštích číslech.
Jan Švácha