RAPORT logo

SETKÁNÍ S MINISTREM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ RNDr. MILOŠEM KUŽVARTEM.

RAKOVNÍK (mp). “Nemá smysl se spoléhat na to, co se ke mně donese přes zelené stoly.” V tom duchu zahájil 28.8.1999 ve Wintrově síni budovy Městského úřadu setkání s rakovnickými občany ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart doprovázený poslancem Píclem a senátorem Ivanem Havlíčkem. Nechyběli představitelé města a okresu přednosta OkÚ ing. Ivan Koleňák, starosta Miloslav Hrčka a ing. Ivo Žďánský, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ.

Ve stručném úvodu ministr Kužvart konstatoval, že životní prostředí v ČR má již několik let zlepšující tendenci a to pouze díky obrovskému úsilí prvních ministrů životního prostředí (Josef Vavroušek, Ivan Dejmal – pozn. red.) let 1990-1992, kdy byl přijat zákon na ochranu ovzduší. Klausovy vlády zaujímaly k problematice životního prostředí pozici mrtvého brouka.

Z programového prohlášení vlády ČR má kapitola životního prostředí splněno ze čtrnácti úkolů sedm, zbývají v oblasti komunální ekologie, kde jde hlavně o budování čistíren odpadních vod. Je to ovšem záležitost peněz. Podle ministra Kužvarta je nutné posílit státní podíl, který financuje komunální ekologii, při čemž počítá i se zdroji ze zahraničí. “To, co je nyní před námi, je úprava naši legislativy v ochraně životního prostředí do takové podoby, aby odpovídala požadavkům EU, aby byl posílen vliv občanů na rozhodování o životním prostředí obce, tak jak je obvyklá praxe v zemích EU.

Otázky občanů se týkaly především aktuální situace v Šumavském národním parku, kde na celou zapeklitost problému zadělali vlastně již Švarcenberkové před sto lety tím, že zde vysázeli smrkové monokultury, přičemž na bavorské straně je les s docela jiným rostlinným společenstvím. Nelze tedy zásahy v našem lese a bavorském srovnávat. Ministr prosadil diferencované sanační zásahy. Další problematika byla místní, týkala se devastace cest při těžbě dřeva, hospodaření s plasty, kompetence rozhodování pracovníků samosprávy v oblasti zásahů do životního prostředí, alergizujících účinků nekvalitních porostů a silničního obchvatu. Každý problém bude stát za to, abychom se mu věnovali samostatně.

V programu ministra byly dvě návštěvy obcí. Především v Lišanech, kde je aktuální nedostavěná čistička vody, na které se už dva roky pro nedostatek peněz nepracuje a kde začínají hygienická pásma vodních zdrojů pro Rakovník. Besedy se zúčastnil ředitel Ekostavu Louny jako zástupce prováděcí firmy. Druhá návštěva byla v Jesenici. Zde zejména usilují o plynofikaci, což pan ministr v zájmu uchování hodnot jesenického přírodního parku, uvítal a doporučil přítomné radě obce potřebné peníze včas a opakovaně na ministerstvu “honit.” Vedení obou obcí doufá, že návštěva ministra přece jenom povede k rychlejšímu řešení jejich problémů.


[ Zpět na domovskou stránku ]