RAKOVNÍK (ps). Déle trvající spory mezi městem Rakovník a Tělovýchovnou jednotou Tělovýchovná zařízení o dotování ztrátového provozu dospěly zdá se do stádia velkého třesku. Středa 1. září 1999 se tak zapíše do historie plaveckého bazénu černým písmem. Poprvé od roku 1983, kdy byl rakovnický bazén uveden do provozu, totiž dojde k jeho uzavření pro veřejnost.
Ve stávajícím zastupitelstvu převládl názor, že by město nemělo dotovat provoz žádného sportovního zařízení, které nemá ve svém majetku. Bazén jak známo patří Tělovýchovné jednotě tělovýchovná zařízení a město podmiňuje poskytnutí dotace převedením alespoň 51 procent majetku jednoty. Takové požadavky ale TJ TZ odmítá. Vzhledem k tomu, že vedení bazénu získalo od města prostředky jen na osm měsíců ve výši 1,6 miliónu Kč, když požadovaná dotace představuje 2,5 miliónu, bude od 1. září bazén pro veřejnost uzavřen. Zachována bude pouze činnost plavecké školy a výuka plavání pro základní školy. Tu bude zatím bazén provozovat na dluh, ale pokud nepřijde ze strany města další dotace, bude provoz bazénu zastaven úplně.
Poněkud paradoxně vyznívá skutečnost, že k uzavření bazénu nedala souhlas valná hromada TJ TZ Rakovník, kterou v současné době tvoří sto sedmdesát členů, z toho přibližně devadesát s možností hlasování. “K uzavření bazénu stačí souhlas výkonného výboru. Ten v současné době tvoří Věra Stainbachová, Bedřich Koch, Josef Šiler, Irena Lehárová, Jan Halada, Ivana Králová a já," tvrdí Suchánek. “Žádali jsme o dotaci v přibližné výši dvě stě korun na měsíc. Dostali jsme milion šest set tisíc. To stačí maximálně do konce srpna. Na září potřebné peníze nemáme, nebo bychom museli jít do ztráty. Ta už by nám neřešila některé odchody zaměstnanců, které plánujeme. Pracovníky musíme nutně delimitovat, takže současně s uzavřením bazénu půjdou i výpovědi. Předpokládám, že ještě nějakou dobu bude přetrvávat temperování bazénu, a pokud se situace nevyjasní a výpovědi doběhnou, dojde k úplnému vypuštění bazénu a jeho transformaci na něco jiného," předvídá Radim Suchánek. Svůj krok však nebere jako nátlak. “Nátlak si způsobilo město samo. Na naše racionální návrhy vždy odpovědělo negativně. Město nás tlačí buď do celkového převzetí areálu, nebo do majoritního vlastnictví. Jestliže my jsme dali za deset let do areálu šedesát milionů, a město pouze šest, nechápu, z jakého titulu chtějí majoritu." Na dotaz, jak je to se zástavním právem pro Motokov, Suchánek odpovídá: “Jak firma Fall, tak i my jsme přesvědčeni, že zástava už je zaplacena."
V průběhu minulého týdne probíhala mezi městem a TJ TZ další jednání, s tím že město zároveň jednalo s představiteli Motokovu o případném oddlužení areálu. “TJ TZ v minulosti zastavilo ideální polovinu nemovitosti bazénu, restaurace a ubytovny za závazek soukromého podnikatele vůči Motokovu. Motokov dodnes trvá na platnosti zástavní smlouvy, protože pohledávky nebyly zaplaceny v plné výši. Stále existuje pohledávka Motokovu ve výši cca 6,750.000 Kč, což představuje jistinu nesplacených splátek plus úroky, které byly účtovány v průběhu nesplácení. Takže pokud se dozvídáme o jakýchsi možnostech převodů majetku, vzhledem k tomu, že je zastavena ideální polovina, nemyslíme si, že bychom s těmito kroky mohli souhlasit, bez toho, aby byla zástava vyřešena. Jsme ale připraveni hledat řešení, které by nám jako Motokovu vyřešilo problém se zástavní smlouvou,” uvedl zástupce společnosti Motokov ing. Ladislav Patlich a a naznačil, že by měla být v nejbližší době změněna legislativa tak, aby se realizace zástav zjednodušila a urychlila.
Poslední návrh na řešení situace, zaslal starosta města valné hromadě TJ TZ minulý pátek. Podle něj by měl majetek zůstat plně TJ TZ Rakovník. Město by uhradilo pohledávky ve výši 6,7 mil. Kč a Motokov uvolnil zástavu. Vznikla by společná právnická osoba, která pronajme dlouhodobě a bezplatně od TJ TZ Rakovník celý areál. Areál bude nově vzniklá organizace provozovat i zajišťovat včetně investic. Majoritní pravomoci bude mít v orgánech této nové společnosti město Rakovník.
Radim Suchánek nám k tomuto návrhu za svoji osobu uvedl, že mu za strany města připadá podivné, že na jedné straně nehodlá uvolnit 900 tisíc, aby pokrylo ztrátu bazénu do konce roku, a přitom by neváhalo zaplatit Motokovu 6,7 miliónu na oddlužení areálu. Nicméně konečné slovo k tomuto návrhu by měla dát až valná hromada TJ TZ.