Oslava 200 let od narození Joachima Barranda a 770 let od vzniku Skryj
Krásný den a romantická krajina okolí Berounky již samy o sobě stačí vyvolat u návštěvníků dobrou pohodu. A co teprve, když hosty vítá řízná dechovka, jako tomu bylo 14. srpna ve Skryjích, kde měli k slavnostní náladě hned dva důvody. Dvě stě let od narození Joachima Barranda a sedm set sedmdesát let od vzniku obce Skryj.
Proč si právě obec Skryje připomíná tohoto slavného Francouze? I o tom podal u Barrandova památníku vysvětlení ředitel Okresního muzea v Rakovníku František Povolný. J. Barrande jako mladý inženýr byl v roce 1833 prostřednictvím hraběte Kašpara Sternberka pověřen projektováním a vyměřováním trasy na prodloužení koňské dráhy z Prahy do Plzně. I když se stavba nakonec nerealizovala, rozhodla o Barrandově životě a předurčila slávu obce Skryje v celém paleontologickém světě. Při vyměřování a terénních pracích v okolí Skryjí se totiž Barrande setkal s mimořádně krásnými zkamenělinami mořských členovců, trilobitů. Jim věnoval 44 let svého života a obrovské dílo o více jak 6 000 stranách, v němž popsal 3 560 druhů bezobratlých živočichů. Obec Skryje vybudovala slavnému přírodovědci v roce 1968 památník, ke kterému na závěr první části programu oslav položil ředitel muzea spolu s místostarostou Matějovským kytici.
S kapelou Rakonkou v čele přešli pak stovky účastníků k pomníku padlých za první světové války a po položení věnce pohovořil starosta obce Pavel Souček o historii obce Skryje. První písemná zmínka o Skryjích je z roku 1229, kdy je papež Řehoř IX potvrdil jako majetek benediktinského kláštera v Kladrubech. Významnou byla starostova informace o počtu obyvatel. “Nejvíce stálých obyvatel měly Skryje v desetiletí 1900 – 1910 a to 498, dnes jich zde žije podstatně méně (128 – pozn. red.). A pokud budeme chtít udržet obec trvale osídlenou, vidím další budoucnost obce v nastupující generaci. Pokud jim ale nepomůžeme, stanou se z vesnic pouze rekreační kolonie”.
Zastupitelstvo obce průběh slavnostního dne důkladně promyslelo, předem projednalo, a co bylo možné, samo zabezpečilo. Ať už to byly jarmareční stánky, dvě Společnosti historického šermu, kapely Rakonku, Merkur, skupinu Rychtáři a konečně na závěr úspěšnou diskotéku pro mladé. Pozvání přijal bývalý přednosta OkÚ ing. Jiří Chalupecký, Hugo Pavel, Vlasta Melionová, ředitelka školského úřadu Prahy 4, Vladimír Zatloukal, ředitel Hobby centra Prahy 4, přijeli i starostové ze Slabec, Hracholusk a Pavlíkova. Více jak 300 lidí navštívilo skryjské muzeum zkamenělin a celý slavnostní den proběhl bez incidentů. Organizátory přesto mrzí tři věci. Především, že nemohli přivítat mezi oficiálně pozvanými hosty přednostu OkÚ ing. Ivana Koleňáka a starostu města Rakovníka Miroslava Hrčku, kteří se bez omluvy nedostavili na zahájení. Neuspokojilo je ani to, že pan přednosta přece jen odpoledne do Skryj na chvíli s rodinou a psem zavítal. Stejně tak jsou zklamáni nedodržením slova od policistů, kteří také slíbili svou přítomnost a nepřijeli. A konečně třetí provinilec je majitel dvou kolotočů od prodejny PLUS v Rakovníku, který si ve Skryjích dokonce prohlédl místo a slib, že přijede, ke své škodě nedodržel.
Marie Procházková