Přestavujeme
vedoucího dopravního inspektorátu kpt. Ladislava Ráce
ZA OPAKOVANÉ PŘESTUPKY ODEBRÁNO NA STO ŘIDIČSKÝCH
PRůKAZů
Od 1. července 1999 řídí rakovnický dopravní inspektorát kpt. Ladislav Rác. Ten nám v souvislosti s nástupem do funkce odpověděl na několik otázek.
- Můžete nejprve říci něco ke své osobě?
K policii jsem nastoupil v roce 1977. Začínal jsme na obvodním oddělení v Jesenici, pak jsem přestoupil na dopravní inspektorát na funkci technika. Tu jsem vykonával 13 let. Od roku 1994 jsem plnil funkci zástupce vedoucího dopravního inspektorátu až do 1. Července, kdy jsem byl pověřen řízením DI. Budeme mi 45 let, bydlím v Rakovníku, jsem ženatý, mám dvě děti.
- Máte jako nový vedoucí DI nějaké konkrétní plány, jak se k nové funkci postavit?
Plány jsou, ale uvidíme, jaká bude skutečnost, protože ekonomické problémy naší země se dotýkají i Policie. Týká se to hlavně nedostatku prostředků na nákup pohonných hmot. Převážná část naší služby proto v současné době směřuje do města. Nevyhýbáme se ale ani ostatním částem okresu. Mělo by nás být více vidět v rekreačních oblastech, jako je Křivoklátsko, Jesenicko, Čistecko, kde je nyní daleko větší provoz. Největší problémy nám dělají motocyklisté. Mladí lidé mají často silné motocykly, nejsou na ně zvyklí a následky nehod motocyklistů a nakonec i cyklistů a chodců jsou o to vážnější.
Moje představa o plnění funkce vedoucího DI je zhruba taková, aby vše běželo alespoň v takových kolejích, jako za pana Fröhlicha. Byl dobrým vedoucím, práci rozuměl a dovedl si ji zorganizovat. Rád bych navázal na jeho výsledky a snažil se v některých směrech něco vylepšit. Záleží to ale i na počtu lidí a ekonomických podmínkách.
- Možná je to jen zdání, ale mám dojem, že dříve byly na silnicích častěji k vidění policisté s radary měřícími rychlost jízdy.
Já si myslím, že naopak nyní jsme vidět více. Možná je to tím, že dříve jsme měli radary pouze ve vozidlech. Nyní máme radary přenosné a tak je řidiči často ani nemusí vidět. Snad každý rakovnický řidič ví, že naše “dopravka” má takové a takové auto s radarem. V současné době ale máme takový radar, který můžeme z vozidla demontovat a umístit, kam je potřeba. Proto nyní můžeme prověřovat i místa, která jsme dříve nemohli obsadit. Přestupky na úseku rychlosti stoupají. Oba radary využíváme denně. Jak na silnicích 1. třídy, převážně na “karlovarce”, tak také ve městě a na vesnicích. I tam se snažíme být. Novější verze radaru je už bez fotočásti, s tím, že je dávána větší důvěra policistovi. V případě, že řidič nesouhlasí s vyřízením přestupku, sepíše se s ním oznámení a průkazným materiálem je pouze onen písemný zápis. Samozřejmě, že radar s fotočástí používáme i nadále.
- Před časem jsme hovořili s mjr. Fröhlichem o sčítání určitého druhu přestupků, za něž může být odebrán řidičský průkaz. Jak se tato evidence osvědčila?
Odebírání řidičských průkazů za opakované přestupky probíhá, i když zpočátku se tak dělo ve větší míře. Řidiči si zřejmě dávají větší pozor. Systém běží od 1. 4. 1998, kdy se přestupky každému řidiči anulovaly a začalo se od nuly. Zatím jsme řidičský průkaz za určité opakované přestupky odebrali zhruba ve sto případech. Do budoucna se připravuje nový zákon, kdy by každý řidič dostal určitý počet bodů, s kterými by si disponoval a věděl by přesně, za jaký přestupek by ztratil určitý počet bodů. Nový zákon by měl být schválen s účinnosti od 1. ledna 2000, kdy by měla i část dopravního inspektorátu přejít pod okresní úřady.
- Jak je to s počtem případů alkoholu za volantem?
Můžeme říct, že na okrese je tendence sestupná. Jestli je to tím, že si řidič dávají pozor nebo mají štěstí, že je zrovna nechytneme, ale počet případů klesá. Nyní v letním období očekáváme nárůst, protože budeme provádět namátkové kontroly a dopravně bezpečnostní akce zaměřené přímo na požívání alkoholu řidičů před a během jízdy.
V následcích, což je dobré, jdeme dolů. Ať už se jedná o počet usmrcených osob, těžkých i lehkých zranění nebo hmotných škod. Na druhé straně nám narůstají počty nehod drobnějšího rázu. Přesto zatím můžeme být spokojeni.
- Volení představitelé města se čas od času nechávají slyšet, že by se měl změnit dopravní systém na Husově náměstí. Jaký je váš názor?
My budeme samozřejmě takovému jednání nakloněni. Stávající stav je i podle našeho názoru nevyhovující. Počet vozidel, které na náměstí parkují nebo projíždějí, je příliš velký. Budeme reagovat na podněty ze strany města, a pokud bude řešení prospěšné vůči veřejnosti, podpoříme je. Náměstí by určitě nemělo být parkovištěm ve středu města.
- Hustota provozu se určitě odvíjí od počtu vozidel. Jaké jsou vlastně stavy automobilů a motocyklů, které evidujete?
Počty vozidel stoupají, hlavně osobní auta. Velkou renesanci prožívají motocykly, kde je největší nárůst. Na okrese Rakovník žije zhruba 60 tisíc obyvatel a zhruba každý vlastní nějaké motorové vozidlo.
- Zlepšuje se stav motorových vozidel?
Určitě se zlepšil. Dříve tu jezdilo více starých vozů. Nyní už ubývá typů Škoda 1000, 100, 110 ale i vozidel 105 a 120. Novější vozidla se projevují i na menším procentu nehod zaviněných technickým stavem vozidla.
Zaznamenal Pavel Sklenička