S ředitelkou Jiřinou
Kinkalovou k jubileu ZUŠ v Novém Strašecí
PĚTKRÁT VÍCE ZÁJEMCŮ O UMĚNÍ NEŽ PŘED 50 LETY
NOVÉ STRAŠECÍ. Minulý týden oslavila Základní umělecká škola v Novém Strašecí své padesátiny. Využili jsme této příležitosti a položili její ředitelce Jiřině Kinkalové několik otázek.
- Můžete stručně nastínit vývoj ZUŠ od roku 1950 do současnosti?
Hudební škola vznikla v roce 1950 jako pobočka Městské hudební školy v Rakovníku, jejímž ředitelem byl Zdeněk Tomáš. Vyučovalo se v budově literní školy v Novém Strašecí ve dvou místnostech. V době vzniku bylo přihlášeno 90 - 100 žáků převážně na housle a klavír. V roce 1953 se škola osamostatnila a jejím ředitelem byl jmenován Jaroslav Brabec, který v ní působil až do roku 1973. V roce 1956 získala škola vlastní budovu - bývalý hotel Benda na náměstí. Z těchto starých a nevyhovujících prostor se v květnu 1960 přestěhovala do budovy bývalého okresního soudu a radnice, kde sídlí dodnes.
V roce 1964 nastoupil do školy František Zázvorka. Já osobně na něj vzpomínám jako na laskavého a citlivého učitele. Dodnes si ho velice vážím a jsem přesvědčena, že podobné pocity mají i další moji kolegové, kteří se jako děti s tímto výjimečným pedagogem setkali. Pan Zázvorka se v roce 1973 stal ředitelem a školu opustil po neuvěřitelných dvaceti třech letech, kdy ho v roce 1987 vystřídala PaedDr. Drahoslava Pittnerová. Během jejího působení budova školy prodělala náročnou přestavbu. Díky její kreativitě a energičnosti se podařilo školu zviditelnit kulturními akcemi, které bezesporu přesáhly hranice regionu. Za všechny připomínám např. Peřiny, Bubu stock nebo celostátní literárně - dramatickou soutěž, na jejichž zdárném průběhu má opravdu lví podíl. A byla to ona, kdo mě přesvědčoval, abych se po jejím odchodu pokusila dál školu vést.
- Které obory se na ZUŠ vyučují dnes?
Dnes je škola plně organizovaná a vyučují se zde všechny čtyři obory. K hudebnímu oboru přibyl v roce 1967 obor výtvarný, v roce 1987 obor literárně - dramatický a o rok později obor taneční.
- Kolik žáků školou za 50 let prošlo?
To je opravdu těžká otázka. Nemůžeme totiž jako na základních školách vycházet pouze z počtu absolventů, protože tohle číslo by nebylo reálné. Naši školu navštěvuje mnoho žáků, kteří až k absolventským zkouškám nedojdou. Docházka do naší školy není povinná, ale dobrovolná. To dětem umožňuje začít se věnovat některému z našich oborů i v pozdějším věku, nejen v 6 letech, a také jim to umožňuje obory měnit nebo jich navštěvovat několik současně, podle jejich zájmu a schopností. Ale odpovím trochu jinak - pokud se mám přece jen vyjádřit v číslech, mohu uvést, že v době jejího vzniku měla škola přibližně 100 žáků, v letech 1957 - 67 od 150 do 220, v posledních 10 letech vyučujeme ročně přibližně kolem 500 žáků.
- Můžete připomenout některé dlouholeté pedagogy?
V minulosti to byli např. Jaroslav Brabec (1950-73), Anna Mandelíková (1950 - 64), Karel Kučera (1964 - 87), František Zázvorka (1964 - 87), Olga Žáková (1965 - 83), Eva Čechová (1966 - 86), Bohumír Bednář (1968 - 83), Hana Hejdová (1970 - 87). Ze současných učitelů zde působí nejdéle Jarmila Bártlová (od roku 1979) a Miroslav Thuma (od roku 1985).
- Jaké hlavní aktivity dnes ZUŠ vyvíjí?
Kromě pravidelných drobnějších akcí, jako je vystupování našich žáků při vítání nových občánků, koncerty v Domově důchodců, žákovské koncerty v sídle ZUŠ, ukázkové hodiny pro děti z MŠ, pořádáme každoročně několik větších projektů: Mikulášský průvod v Novém Strašecí a na Křivoklátě, vánoční koncert Komorního orchestru učitelů a žáků, koledování ve městě, vánoční vystoupení pro ZŠ Ruda, Masopustní průvod, velikonoční vystoupení na hradě Křivoklátě, Čarodějnice, vystoupení žáků tanečního oboru na Tuchlovické pouti, Peřiny, Strašecký dvorek. Naši žáci dále hostují např. v Kladenském symfonickém orchestru, Rakovnickém komorním orchestru, Orchestru pražské konzervatoře či ve folklórní kapele Čtyřlístek.
- Jaké záměry máte do nejbližší budoucnosti?
Udržet školu na tak vysoké profesní úrovni, jako je dosud, a co se týká vztahů a spolupráce mezi jednotlivými učiteli a zaměstnanci, zachovat co nejdéle tvůrčí atmosféru, která tu v současné době je. Bez klidu a pohody se totiž žádná tvořivá práce dělat nedá. A na tyto věci jsou děti, pro které jsme tu především, neobyčejně citlivé a vnímavé.
- Platí, podle vás, ještě dnes přísloví, že “Co Čech, to muzikant”?
Já nevím, jsem výtvarník. Ale v naší škole je muzikantů 266.
Tomáš Bednařík