Zakázka za
1,2 miliónu vypsána formou výzvy jednomu zájemci
ÚSTAVNÍ LÉKÁRNA ZAVŘENA, NEMOCNICE PŘICHÁZÍ O
STATISÍCE
RAKOVNÍK. Rakovnická nemocnice je již několik měsíců bez ústavní lékárny. Zařízení, které bylo nákladem mnoho miliónů postaveno a vybaveno jak pro potřeby nemocnice tak pro veřejnost, bylo letos v únoru uzavřeno. Lékárnu totiž opustila dosavadní vedoucí Mgr. Daria Kahounová a ředitelství nemocnice zatím nedokázalo najít odpovídající náhradu. Podle názoru odborníků tak státní zdravotnictví přichází ročně o více jak milión korun.
Vedení nemocnice přesto nevidí situaci nijak tragicky. Zařízení spotřebuje ročně léky za zhruba 12 miliónů Kč a speciální zdravotní materiál za 18 miliónů Kč. Nyní slouží lékárna jen jako sklad speciálního zdravotnického materiálu. Tento provoz lze zajišťovat bez odborného dohledu magistry farmacie. Ani výši škody vzniklé uzavřením lékárny nevidí ředitel nemocnice ing. Jan Tureček příliš dramaticky. “Osobní náklady magistry a pomocného personálu představovaly za loňský rok 1,2 miliónu. Dá se tedy říci, že zvýšené náklady za nákup léků při zhruba deseti procentním rabatu na druhé straně ušetříme na osobních nákladech,” vypočítává ing. Tureček.
Zásobování léky nyní zajišťuje pro nemocnici soukromá lékárna magistry Roučkové. Podle ekonomické náměstkyně ing. Burešové nabídla nemocnici smluvní rabat ve výši 15 % a při včasných platbách je ještě pět procent odečítáno. Podobně jako Rakovník jsou na tom údajně i další nemocnice v okolních městech. Ing. Tureček tvrdí, že v současné době je takřka nemožné získat magistra farmacie pro státní sektor. Privátní lékárny a zejména výrobci a distributoři léčiv mohou totiž farmaceutům nabídnout zajímavější finanční podmínky. S touto argumentací ale příliš nekoresponduje vyjádření Mgr. Darii Kahounové. Ta z rakovnické nemocnice odešla poté, co jí nebylo pro letošní rok přislíbeno ani stejné ohodnocení jako v roce 1999. Do soukromého zdravotnického zařízení v Kladně pak nastoupila za stejných finančních podmínek, jaké měla v rakovnické nemocnici v loňském roce. Důvody k rozvázání pracovního poměru tak lze hledat spíše ve vztahu mezi vedením nemocnice a lékárny.
Vzhledem k lukrativnosti zakázky nás zajímalo, zda nemocnice vypsala na dodávání léků výběrové řízení. Od ing. Burešové se dozvídáme, že nikoliv. “Protože rozhodnutí paní magistry přišlo náhle a potřebovali jsme zajistit léky, museli jsme situaci řešit urychleně. Zákon o veřejných zakázkách na takové případy pamatuje. V případě ohrožení života lidí lze uskutečnit tzv. výzvu jednomu zájemci. Proto jsme oslovili právě dr. Roučkovou, která má jako jediná v okrese dvě atestace, což je podmínka pro zásobování nemocnice. Nemocnici se její nabídka líbila, a tak byla podepsána smlouva,” vysvětluje ing. Burešová. Ing. Tureček doplňuje, že volba byla podpořena stanoviskem primářů a také dosavadní zkušenosti ukazují, že rozhodnutí bylo správné.
Pravdou ovšem zůstává, že lékárna byla v minulosti otevřena i pro veřejnost a z prodeje léků vznikal nemocnici zisk kolem 100 tisíc měsíčně. To uznává i vedení nemocnice. “Lékárna pro nás byla výhodná, proto děláme vše, abychom mohli provoz opět zahájit. Bohužel, farmaceuti na trhu práce chybějí,” stěžuje si ředitel nemocnice. Prozatím také odmítá variantu nemocniční lékárnu pronajmout, aby fungovala pro veřejnost a přinášela nemocnici prostředky alespoň z pronájmu. Nabízí se rovněž otázka pro Mgr. Kahounovou, zda by byla ochotna se do Rakovníka vrátit. Bývalá vedoucí nemocniční lékárny nám odpověděla, že za stávajícího vedení rozhodně ne.
Pavel Sklenička