RAPORT logo

První let skleněného letounu trval jen pět vteřin
RAKOVNÍK V GUINESSOVĚ KNIZE REKORDŮ

RAKOVNÍK. Ve středu 7. června bylo rakovnické letiště svědkem netradičního pokusu. Do vzduchu se mělo pravděpodobně poprvé v historii leteckého modelářtví vznést skleněné letadlo poháněné elektromotorem a řízené vysílačkou. Pokus přijela zapsat pro českou mutaci Guinessovy knihy rekordů zástupkyně agentury Dobrý den. Stranou nezůstala ani média.

“Otcem projektu jsem já a přítel Michal Zahradník. Michal je sklář a já modelář. On vymyslel, že uděláme skleněné letadlo, a já jsem se mu to pokoušel rozmluvit. Nakonec mě donutil udělat návrh a ze skla postavil a svařil všechny potřebné díly. Kostra se ještě několikrát předělávala a vylehčovala. Na tom jsme strávili asi rok. Nakonec bylo letadlo v takovém tvaru, v jakém je vidíte dnes,” uvedl pro týdeník Raport modelář a podnikatel Karel Hacker a dodal, že skleněný model je světovým unikátem. “Pokud se povede vzlétnout, měli bychom se zapsat do Guinessovy knihy rekordů.” Michal Zahradník z Prahy je již autorem například rádiem řízené skleněné buginy se skleněným diferenciálem a skleněnými čepy nebo skleněného parního stroje. Pro případ neúspěchu měli oba nádherní cvoci pohotovou odpověď: “Pokud se rozbije, byl to první pokus. Uděláme další.” Díky silnému větru skutečně hrozilo, že se letadlo každým okamžikem převrátí a roztříští. Letadlo je totiž poměrně křehké. “Pro ruce skláře letadlo křehké není, ale pro Karlovy pazoury až dost,” uvedl sklenář do rozpaků modeláře. Ten hned vysvětlil, že je značný rozdíl mezi běžným a skleněným modelem. “Stačí trochu zatlačit a praskne to. Když jsem to dával dohromady, musel jsem letadlo na několika místech opravovat vteřinovým lepidlem,” dodal mšecký modelář.

Když se vítr utišil, vzal Karel Hacker vysílačku a vyzval pomocníka s modelem k běhu a hodu. Zavířila vrtule a letadlo se na dlouhých pět vteřin vzneslo, aby prakticky vzápětí bylo větrem sraženo do vysoké trávy. Zůstalo nepoškozené a rekord mohl být uznán: Skleněné letadlo vážící 1,20 kg, pět vteřin ve vzduchu, hladké přistání.

Jan Švácha


[ Zpět na domovskou stránku ]