RAPORT logo

ŠKOLY ODMÍTAJÍ SLUŽBY TEPELNÉHO ZÁSOBOVÁNÍ

RAKOVNÍK (ps). Městské zastupitelstvo na svém posledním zasedání odmítlo návrh, kterým mělo být převedeno vytápění školních budov do rukou společnosti Tepelné zásobování s. r. o. Připomínáme, že město je v této firmě tichým společníkem. Přestože vedení škol s takovým krokem za stávajících podmínek nesouhlasí, část zastupitelstva v čele s Miroslavem Hrčkou a Miloslavem Kubínkem věc vehementně prosazuje.

Z jakých důvodů? “Pokud se podaří nasmlouvat dostatek odběrných míst, bude v Rakovníku postaven alternativní zdroj tepla na biomasu. To by bylo vůbec nejlevnější a nejekologičtější řešení. Navíc, když jsme společnost Tepelné zásobování převáděli zahraniční firmě, přislíbili jsme jí pomoc. V neposlední řadě tu hrají svoji roli i peníze. TZ nakupuje plyn s 22 % DPH, ale teplo dodává s 5 %. Navíc si dokáže vytvořit rezervu pro případnou rekonstrukci technologií. Toho školy nejsou schopny,” tvrdí starosta a dodává, že návrh na připojení škol bude předložen zastupitelstvu znovu.

Nás zajímalo, jak se k otázce vytápění staví samotní ředitelé škol. Věroslava Borská z 1. základní školy nabídku Tepelného zásobování odmítá. “Hospodaříme s teplem tak, jak nám to vyhovuje. Nechali jsme seřídit kotle, část technologie je úplně nová, investovali jsme do topení značné množství prostředků. Proto jsem nabídku Tepelného zásobování odmítla a pokud vím, stejný názor má i správa majetku města,” vysvětluje ředitelka školy.

Negativní postoj vůči nabídce Tepelného zásobování má i ředitel 3. základní školy Rudolf Chytrý. “Se zapojením školy do systému společnosti Tepelné zásobování bych souhlasil, ale za úplně jiných podmínek, než jaké jsou nyní nabízeny. Jako ředitel školy ani jako občan města Rakovníka totiž nemohu souhlasit s tím, abychom za služby této firmy zaplatili více, než nás stojí vytápění vlastními silami. Když jsem si nabízené ceny porovnal s cenami stávajícími včetně zahrnutí připravovaného zdražení plynu, vyšlo mi, že jenom na naší kotelně firma vytvoří zisk kolem půl miliónu korun. A to se mi nelíbí,” řekl nám ředitel 3. základní školy. Svůj názor připojil i ředitel 2. základní školy Miroslav Plincner. “Nás se už bohužel tohle rozhodování netýká. Škola nemá vlastní kotelnu a je vytápěna energocentrem kulturního centra. Když ale došlo k začlenění energocentra pod Tepelné zásobování, náklady za teplo nám stouply skoro o 100 %. Teprve, když jsme si prostřednictvím města stěžovali, byly ceny o něco sníženy. Kdybych ale tenkrát mohl nějak rozhodnutí města ovlivnit, nesouhlasil bych s připojením. Nevidím v tom žádné výhody, spíše naopak. Jako laik si myslím, že vlastní kotle a vytápění školy vlastními silami je výhodnější,” míní Miroslav Plincner.


[ Zpět na domovskou stránku ]