RAPORT logo

UŽ NE ČERNÉ, ALE NEPOVOLENÉ SKLÁDKY

Naléhavé úkoly před vstupem do evropské unie v oblasti životního prostředí se týkají nás všech. Chtějí od nás, občanů zejména kázeň v dodržování předpisů o odpadech, aby se netvořily nepovolené skládky. A když už jsou, neměla by být jejich existence lidem lhostejná. Protože nás zajímají okolnosti likvidace takových skládek, obrátili jsme se na Referát životního prostředí OkÚ, konkrétně ing. Karla Šaška.

“Čistota obce, odvoz odpadů a jejich nezávadná likvidace patří do samostatné působnosti obce a nikdo nemá právo jí do toho mluvit, ani ji metodicky ovlivňovat nebo řídit,” zdůraznil v úvodu vedoucí referátu ŽP. Obec je povinna určit, kam mohou fyzické osoby odkládat komunální odpad a zajistit místa pro nebezpečné složky komunálního odpadu. Jestliže občané nechtějí tyto zásady respektovat, obec je oprávněna vydat vyhlášku a ode dne nabytí účinnosti vyhlášky jsou občané povinni odkládat odpady na místo k tomu určené. Pokud vznikne černá skládka, likvidací je především povinna fyzická osoba, která odpad umístila. Pokud se tato osoba nezjistí, přechází povinnost likvidace na vlastníka nemovitosti, na níž černá skládka je, a to na jeho vlastní náklady.

Kontrola, jak občané, fyzické a právnické osoby dodržují zákon o odpadech a životním prostředí, je v působnosti České inspekce. Tolik k problému černých skládek obecně.

Nás ale zajímalo, zdali má referát ŽP přehled o černých skládkách v okrese, což je nutný předpoklad pro následnou likvidaci. K tomu se vyjádřili pracovníci referátu ŽP z oddělení odpadového hospodářství: Ivana Bendlová a Václav Škopek. Podle nového zákona o odpadech už neexistuje pojem černá skládka, ale je to “nepovolené ukládání odpadu”, což je protiprávní stav. “Jakmile se taková skládka vyskytne, pracujeme na tom, aby se odstranila. Jinak my o tom žádný přehled nevedeme Když se nějaká vyskytne, zavedeme řízení o odstranění protiprávního stavu.” Jak bylo dále vysvětleno “skládka se vyskytne” na základě stížnosti, nebo jiného podnětu. Pak pracovníci ŽP svolají místní šetření, zjistí vlastníka pozemku, a když je vlastník ochoten skládku odklidit, odklidí ji. “Jinak to uděláme společně s obecním úřadem, s některými starosty je velmi dobrá spilupráce,” doplnila Ivana Bendlová a uvedla příklad starosty obce Slabce a skládky v Rousínově. Ale jsou také starostové, kteří si jdou na odbor ŽP stěžovat, že mají ve svém katastru černou skládku a “vy s tím něco udělejte”. A přitom je skládka v jejich obci a na jejich pozemku. Na pomoc “likvidátorům” nepovolených skládek přichází možnost finanční dotace z MŽP.

Marie Procházková


[ Zpět na domovskou stránku ]