Zastupitelstvo
schválilo přechod ZUŠ v Rakovníku pod město
NÁVRAT PO DEVÍTI LETECH
RAKOVNÍK. Jedním z bodů programu jednání středečního městského zastupitelstva v Rakovníku bylo schválení návrhu, aby město převzalo zřizovatelskou funkci Základní umělecké školy v Rakovníku. Došlo by tím po téměř devíti letech k návratu ZUŠ pod správu města.
“V roce 1991 bylo rozhodnuto, aby ZUŠ přešla pod Školský úřad v Rakovníku,” uvedl ředitel umělecké školy Radim Smýkal. “Když jsme v dubnu 1993 získali právní subjektivitu, převzali jsme smlouvy, které s městem uzavřel školský úřad. Nadále jsme zůstali v pavilonech B3 a B4 III. ZŠ na Zátiší, jež je v majetku města. Tomu jsme platili ročně nájem ve výši 258.000 Kč.”
Postupem času se upravily vztahy mezi Ministerstvem školství ČR a základními uměleckými školami tak, že ZUŠ dostávaly dotaci nejen na mzdy, ale i na nájmy, pokud je musely platit. “Tento stav však začal mít koncem devadesátých let trhliny,” pokračuje Radim Smýkal. “Jednou jsme příspěvek na nájem dostali, podruhé ne. Postupně se dotace snižovala a v loňském roce jsme už nedostali žádnou. Dnes platí, že všechny ZUŠ (ať je zřizuje město, nebo ŠÚ) dostávají od státu plně na platy na základě přiděleného limitu pracovníků, a 65% na odvody zdravotního a sociálního pojištění. 35% už nedostáváme a musíme si je dovybrat. Na provoz a nájem si musíme vykalkulovat takové školné, abychom je zajistili.”
Ptám se, proč chce ZUŠ v Rakovníku zpět “pod městská křídla”. “Úlohu školských úřadů převezmou v brzké době kraje. Domníváme se, že je neoperativní, aby se o tom, kolik přijmeme dětí, jaká bude náplň výuky atd. rozhodovalo někde v Praze a nikoliv tady ve městě,” zdůvodňuje Radim Smýkal krok školy, v jejímž čele stojí.”
Pokud bude podána žádost do 30. června t. r. , měl by být převod zrealizován k 1. lednu 2001.
“Současná legislativa nás tlačí do toho, abychom podobné subjekty přebírali. Navíc provoz ZUŠ nebude stát město ani desetník,” komentuje starosta Rakovníka Miroslav Hrčka rozhodnutí zastupitelstva, které převod schválilo a odsouhlasilo i zřizovací listinu. V té souvislosti mě napadá otázka, že tak snadné to nebude. Přinejmenším přijde město o nájem téměř 260.000 Kč. “Nájem zřejmě platit nebudeme, ale můžeme peníze, které na něj máme rezervované, vložit třeba do fondu oprav, a tak městu ulehčit,” navrhuje Radim Smýkal a dodává, že vše je nutno ještě doladit. “ZUŠ má všechny obory, je dobře vybavená, disponuje kvalitním aprobovaným pedagogickým sborem a navštěvuje ji 933 žáků. Proto je dobře, že zůstane v rozhodovací pravomoci města.”
V okrese působí ještě jedna ZUŠ, a to v Novém Strašecí. Ptám se její ředitelky Jiřiny Kynkalové, zda také neuvažuje o “přestup” pod město. “Zatím ne. Ani starosta, ani my tomu nejsme příliš nakloněni. Město nemá na chod školy peníze a my si myslíme, že řízení z kraje pro nás nebude zas až tak složité. Teď jsou sice ve vedení města lidé, kteří ZUŠ fandí, ale co když na radnici přijde někdo, kdo k nám nemá vůbec žádný vztah, a rázem nastanou problémy,” dodává Jiřina Kynkalová.
Tomáš Bednařík