Podle Úřadu práce
mají větší šanci na uplatnění absolventi z oblasti strojírenství
JAKÉ JSOU PERSPEKTIVY NOVÝCH STŘEDOŠKOLÁKŮ
RAKOVNÍK. V minulém čísle Raportu jsme zveřejnili počty žáků, přijatých ke studiu na středních školách okresu Rakovník po prvním kole přijímacích řízení. Zajímalo nás, jak zájem o studium na jednotlivých školách hodnotí Úřad práce v Rakovníku z hlediska dalších perspektiv mladých lidí, zejména jejich pozdějšího uplatnění na trhu práce.
“Nezralý patnáctiletý člověk se při volbě svého budoucího povolání dostává do názorových tlaků školy, médií, reklamy, starších sourozenců a kamarádů ,” uvedly referentky Úřadu práce Marie Bradáčová a Ivana Procházková. “A nad tím vším jsou rodiče se svým názorem, svojí zkušeností a představou o bezstarostném a blahobytném životě budoucího manažera, právníka, obchodníka, ekonoma a nebo alespoň kadeřnice se svým vlastním salonem.”
Statistika vývoje trhu práce v okrese Rakovník za několik posledních let jasně ukazuje na přesycenost tzv. ekonomických a manažerských oborů. Naopak strojírenské obory dávají v současné době záruku, že jejich absolventi nebudou mít problémy v nejbližší budoucnosti s uplatněním. Např. podle vyjádření představitelů dvou velkých rakovnických podniků - Valea a Procter&Gamble - by byli schopni v současné i budoucí době zaměstnat značný počet schopných absolventů strojírenských oborů.
“Jejich slova i argumenty je možno podložit výsledky analýzy trhu práce,” tvrdí referentky Úřadu práce. “I při míře nezaměstnanosti 8,79% a celkovém počtu 2.451 uchazečů o zaměstnání, chybí v okrese na trhu práce kvalifikovaná, technicky zaměřená pracovní síla. Již delší dobu se rozhodující podniky okresu potýkají s nedostatkem lisařů, zámečníků, soustružníků, frézařů, operátorů výrobních linek, konstruktérů a dalších.”
Na mladé lidi jsou podle zkušeností úřadu práce kladeny vysoké požadavky. Zvláště pak podniky se zahraniční účastí si vybírají ty nejschopnější. Základem zůstane maturita. Na ní je možno potom individuálně stavět. Už dnes je situace taková, že pokud zaměstnavatel nenajde dostatek výše uvedených odborníků v okruhu svého podnikání, zcela logicky hledá v sousedních regionech. Je to pro něj sice dražší, ale jediné řešení.
“Pravděpodobně určitý počet žáků 9. tříd, kteří neuspěli v prvním kole přijímacího řízení, bude hledat jinou možnost studia. Jestliže chceme, aby se ekonomicko-hospodářský vývoj ubíral cestou, kterou si přejeme, tzn. cestou prosperity výrobních odvětví, musíme stavět na dobrých základech, které spočívají v odpovědné a kvalitní přípravě mladých odborníků,” dodávají Marie Bradáčová a Ivana Procházková.
Tomáš Bednařík