RAPORT logo

ŘEKLI A NAPSALI PO ZASEDÁNÍ

Radim Smýkal, místostarosta, nezávislý kandidát za ODS

- Pane místostarosto, nepřipadá vám neetické hlasovat pro odvolání svého kolegy, navíc v jeho nepřítomnosti? Jste z přece jen z jedné kandidátky...

“Podotýkám, že hlasování bylo tajné, proto vám nemusím říkat, jak jsem hlasoval. Kolem odvolání místostarosty Lukáše existují různé dohady. Když odcházel z posledního jednání rady, nechal na radnici klíče od kanceláře. To také o něčem svědčí. Od té doby, co poklesl počet členů rady na šest, byla svolána dvě jednání. Jednou jsme zasedali ve čtyřech, podruhé jsme se nesešli vůbec. Nikdy ne z mojí viny. O důvodech, které vedly k odvolání pana Lukáše, bych nechtěl mluvit. Ale je pravdou, že jsme byli zpočátku domluveni na určitém rozdělení práce. Já chodím na radnici v určité dny v týdnu, pan Lukáš měl chodit v pátek... Přestože pro neuvolněného místostarostu neexistuje zákonná povinnost na radnici chodit... Hlasovalo se tedy spíše o tom, jestli je další existence funkce druhého místostarosty nutná nebo ne. Pokud vím, pan starosta s panem Lukášem mluvil a ten se měl rozmýšlet, jestli sám odstoupí.”

Miroslav Beneš, člen městského zastupitelstva, nezávislý kandidát za ODS

- Měl jste zprávy o tom, že by chtěl Josef Lukáš odstoupit z funkce místostarosty?

“Místostarosta Josef Lukáš mi řekl, že post místostarosty nechce opustit, že mu ani jednou nebylo cokoliv v jeho práci vytknuto, a proto vůbec neuvažuje o tom, že by měl rezignovat. Pak bohužel odjel na dovolenou do zahraničí a nemohl se na jednání hájit.”

Miroslav Hrčka, starosta, nezávislý kandidát za ČSSD

- Pro odvolání z funkce by vždycky měly existovat důvody. Jaké byly v případě místostarosty Josefa Lukáše?

“Rada se jedním člověkem nedala obsadit. Do toho zapadalo, že pan Lukáš i v týdeníku Raport kdysi uvedl, že odstoupí, protože má časově náročné zaměstnání. Tak byla připravena varianta na zvolení dvou lidí. Já jsem ihned po odstoupení Pavla Skleničky nabízel volné místo v radě Miroslavu Benešovi, i Vladimíru Škrlantovi. Oba pro časové vytížení odmítli. Jediný přijal Jaroslav Kodeš, ale nebyl zvolen. Dále jsou v zastupitelstvu dva zástupci ODA, kteří vždycky prohlašovali, že se od stávající rady distancují. Pak zbývá z US dr. Rybová, která již několik měsíců zvažuje, zda bude nadále časově zvládat své působení v MZ. Pak je tam pan Trešl. Na prvním jednání zastupitelstva, při doplňování rady, se zástupci politických stran shodli, že pana Trešla do rady volit nebudou. Vycházelo se tedy z určité situace. Přestože moje představa byla jiná, jediné schůdné řešení bylo tohle. Do rady byli zvoleni dva slušní lidé, kteří mají zájem pracovat. Většina členů MZ se demokraticky rozhodla.”

- Přestože sám tvrdíte, že politika na radnici nepatří, vypadá to na výměnný obchodu. Když se strany nemohly domluvit na jednom členu rady, domluvily se dva politické subjekty na výměnném obchodu. “Vy nám podpoříte jednoho komunistu, za to my vám podpoříme jednoho sociálního demokrata.”

“Ale vůbec ne. Naprosto odmítám takovou polarizaci. Komunisté a ČSSD nemají většinu. Navíc dr. Semelková pro to nehlasovala.”

- V MZ je jen 8 členů politických stran, a jen jediná KSČM má dva své členy přímo v radě. Není to až příliš velká prezentace této strany?

“Pro mě to nejsou členové KSČM, ale pan Kubínek a pan Cipra.”

- Myslíte, že by pravicové politické strany byly schopny vyvolat předčasné volby?

“Takové signály tady jsou. Kdyby měly tu sílu, věřím, že by byly ochotny hnát Rakovník do předčasných voleb, ale tu sílu nemají. Zastupitelstvo bude fungovat, pokud v něm bude alespoň 15 členů. Aby počet členů poklesl po tento stav, muselo by z kandidátek odstoupit 50 náhradníků. A já už dnes vím, že to není možné.”

Názory z tiskové konference pravicových stran

Ve čtvrtek od 18 hodin uspořádaly někteří členové městského zastupitelstva za ODS, ODA a US tiskovou konferenci k posledním událostem na radnici. Z rozpravy, která byla vedena ve velmi kritickém tónu, vybíráme některé názory.

MUDr. Tomáš Semerádt (ODA)

“Místo doplnění jednoho zástupce US se z rady odvolal další člen za ODS a rada doplnila se po jednom zástupci ČSSD a KSČM. To je věc, která by neměla být občanům lhostejná. Politika není svinstvo, svinstvo je to, co se do politiky tahá. Jestli je někdo ochoten se veřejně spojovat s KSČM, je pro mě absolutně nepřijatelné.”

František Trešl (US)

“Jde o politickou dohodu lidí, kteří jsou zapleteni do vedení radnice. Od začátku jsem byl znechucen sestavením rady. Především s tím, aby tu byl jen jeden uvolněný funkcionář a dělal si na radnici, co chce. Starosta odvolává tajemníky, zastupuje tajemníky, řídí místostarosty, plete si soukromý podnik s městem, přisvojuje si právo, které nemá. On není ředitelem, je starostou. Pokud to bude takhle pokračovat, špatně to skončí.”

MUDr. Tomáš Semerádt (ODA)

“Jedním takovým příkladem jsou peníze na přístavbu radnice. Z volných prostředků byla učiněna účelová dotace a neříkala se pravda. Přístavba radnice je od začátku pofidérní investicí, druhým Tylovým divadlem. Už dnes je jasné, že rozpočet bude dvojnásobný...”

MUDr. Ivo Michalička (US)

“Spíše než v předčasných volbách vidím naši šanci v kritickém dohledu opozice nad chodem úřadu a prací starosty. Pokud nebudou pracovat správně, musíme na to včas a rozumně upozorňovat.

KSČM se v minulosti natolik zprofanovala, že je pro mě naprosto nepřijatelné s touto stranou byť na komunální úrovni jakkoliv spolupracovat.”

MUDr. Zoja Semelková, zastupitel města za KSČM (nezávislá)

“S průběhem posledního zastupitelstva není nespokojena jen tzv. “pravice", ale i další zastupitelé. Svůj nesouhlas jsem prezentovala využitím práva odevzdat neplatný hlas. Samozřejmě i já bych nejraději odešla, ale smysl pro zodpovědnost, splnění dalších povinností v jiných bodech jednání, mě donutilo ovládat svoje city, dostát svým povinnostem a zůstat. Proč vlastně tyto řádky píši. Na rakovnické radnici se rozvířila neplodná až konfrontační jednání o “pravici” a “levici”. Zdá se mi, že řada z nás zapomněla na to, s čím do komunálních voleb šla. Zapomínáme na město, zapomínáme na to, že pracují osobnosti, ne strany. Zdá se, že jsme všichni rychle zapomněli na vše dobré, co pan Lukáš pro město udělal. On to byl, kdo v roce 1996 pomohl mnoha zdravotníkům, kteří byli vypovězeni z nynější budovy Okresního úřadu. Mnoho lidí zapomnělo, že v té době hrozilo, že se lékaři rozptýlí po městě a pacienti budou své ošetřující, zejména praktické lékaře, doslova hledat s mapou a kompasem od autobusového nádraží všemi světovými stranami. Pan Lukáš nabídl lékařům (nyní je na náměstí 12 pracovišť) možnost adaptace prostor druhého poschodí bývalého hotelu, nabídl jim, neoplývajícím finančními zdroji, i půjčky k adaptaci prostor a velmi výhodné nájemní smlouvy. Tak zejména jeho zásluhou zůstalo ambulantní zdravotnictví v centru města zachováno, a to navzdory aktivitám tehdejšího vedení Okresního úřadu a pasivitě minulého rakovnického zastupitelstva.

I kdyby pan Lukáš udělal pro občany města Rakovníka a okresu Rakovník jen toto, zasloužil by si od všech jednání v zásadě slušnosti a vděčnosti. Ráda bych, aby po každém z nás zůstal alespoň kousek takto prospěšné odvedené práce.

Omlouvám se Vám, pane Lukáši, jménem svým i jménem všech slušných a vděčných lidí, kteří si chtějí pamatovat na Vaši práci pro Město Rakovník. Je mi líto, že jsme Vás a Vaše místo v radě nebránili razantněji.”

Prohlášení ODS v Rakovníku

“...ODS v Rakovníku se distancuje od hlasování dvou zástupců za ODS pana Smýkala a Kodeše, kteří v rozporu s volebním programem ODS umožnili svým hlasem odvolání pana Lukáše a naopak podpořili zvolení člena ČSSD a KSČM do městské rady, která se rak stává levicovou vládou v Rakovníku. Rada místního sdružení ODS veřejně vyzývá pana Smýkala a pana Kodeše, aby se vzdali svých mandátů a odstoupili ze zastupitelstva. Pokud tak neučiní, odnímá jim právo zaštiťovat se v jejich další činnosti v zastupitelstvu ODS, protože ta je za své zástupce nadále nepokládá.”

Jaromír Tupý, místopředseda ODS v Rakovníku


[ Zpět na domovskou stránku ]