RAPORT logo

Stávající majitel tvrdí, že po rozdělení areálu bude koupání dražší než dříve
PŘEVOD BAZÉNU NA MĚSTO SE BLÍŽÍ

RAKOVNÍK (ps). Plavecký bazén v Rakovníku je již sedmý měsíc pro veřejnost uzavřen a od 1. listopadu 1999 je zastavena dokonce i plavecká výuka pro žáky základních škol. Od té doby probíhají nekonečná jednání mezi tělovýchovnou jednotou Tělovýchovná zařízení, která je majitelem areálu, a městem Rakovník, jež hodlá převzít oba bazény do svého majetku.

“Z dosavadního vyjednávání vyplynuly některé věci, které jsou pro nás velmi zásadní a mohly by zkomplikovat život jak budoucímu provozovateli bazénu tak i nám, jakožto provozovateli sportovní haly. Jedná se o cenu tepla,” vysvětluje ředitel TJ TZ Radim Suchánek. “Kogenerační jednotka zůstane i po rozdělení areálu v našem majetku. Tepelné zásobování, které bude provozovat bazénovou kotelnu, by od nás chtělo odebírat teplo za cenu 190 Kč za gigajoul. Ale provozovateli bazénu a vlastně i nám v případě, že se kogenerační jednotka porouchá na delší dobu než šest měsíců, bude teplo prodávat za 273 Kč. To pro nás není příliš výhodné,” kritizuje záměr Suchánek. Řediteli TJ TZ se nezdá příliš etická ani skutečnost, že teplo, které vyrobí jejich kogenerační jednotka, bude Tepelné zásobování předávat provozovateli bazénu za 273 Kč. “Je to pro ně bezpracný zisk a provozní náklady na bazén se tak ještě zvýší. Navíc se nám nelíbí, že město chce od nás převzít zdarma technologii kotelny a obratem tento majetek vložit do soukromé společnosti. Proto jsme městu poslali ještě jednu variantu řešení. Navrhujeme, že jsme schopni provozovat obě energocentra jak pro halu tak pro bazén a zajistit o pět procent nižší ceny než Tepelné zásobování. Domníváme se, že pro zajištění nízkých nákladů při provozu bazénu a sportovní haly bude lepší, když zde bude teplo vyráběno nevýdělečnou organizací.”

Na radnici se však s novým návrhem TJ TZ příliš nezaobírají. “Pro nás platí varianta, na které se shodly obě strany. To je převod bazénů na město. V tomto směru podnikáme potřebné kroky. Odborníci z Tepelného zásobování už tři měsíce pracují na rozdělení areálu a 21. března nám právní zástupce předloží konečnou podobu příslušných smluv. Předkládat v tuto chvíli zase úplně jiný návrh mi připadá absurdní,” pozastavuje se nad vzniklou situací starosta. “Náklady na rozdělení areálu představují 1,7 miliónu, z toho devět set tisíc uhradí TZ, navíc bude tato firma schopna financovat do budoucna jakékoliv opravy technologie. Toho stávající majitel nebude nikdy schopen,” tvrdí Hrčka. “Nám jde jen o to, aby se provoz areálu zbytečně neprodražoval. Jakmile tu bude s teplem hospodařit soukromá firma, náklady na provoz porostou a my budeme nuceni zvyšovat ceny za pronájem sportovní haly. A to nám připadá dále neúnosné. V tuto chvíli je také jasné, že provoz samostatného bazénu bude stát město mnohem víc, než dříve. Při cenách tepla, které hodlá Tepelné zásobování zavést, vychází roční ztráta z provozu na 3 milióny korun, a to bez jakékoliv údržby. My jsme požadovali na města roční dotaci ve výši 2,5 miliónu a neuspěli jsme,” připomíná Suchánek.


[ Zpět na domovskou stránku ]