Čtvrthodinová
výstražná stávka odborářů měla upozornit na neřešené problémy
VLAKY SE ZASTAVILY V POLEDNE
RAKOVNÍK (bed). Asociace samostatných odborů, sdružujících osm odborových svazů, zorganizovala ve středu 8. března 2000 patnáctiminutovou výstražnou stávku, kterou chtěla upozornit veřejnost na některé přetrvávající a neřešené problémy.
Podle vyjádření organizátorů výstražné stávky šlo především o to, že odborářům stojícím mimo Českomoravskou konfederaci odborových svazů, v jejímž čele je Richard Falbr, je bráněno se vyjadřovat k problematice na půdě Rady hospodářské a sociální dohody. “Sdružujeme 230.000 lidí, což je podle mého názoru už slušná síla na to, aby neustále zůstávala oslyšena,” řekla předsedkyně rakovnického Odborového sdružení železničářů Jana Kašparová.
A právě v železniční dopravě se středeční výstražná stávka projevila v okrese Rakovník nejvýrazněji. “Na patnáct minut jsme zastavili ve 12 hodin osobní vlaky. Hodina stávky byla podle mě zvolena citlivě, protože jsme nenarušili ani příjezdy školáků, ani odjezdy do zaměstnání, ani návrat ze zaměstnání. Stávka se týkala pouze osobní dopravy, všechny další služby byly zajištěny,” přiblížila průběh výstražné stávky na železnici Jana Kašparová.
Podle odborářů se problémy akumulují do třech základních bodů: za prvé se jedná o úplné nebo částečné nevyplácení mezd zaměstnancům, kteří řádně plní své povinnosti, za druhé jde o hrozivě narůstající nezaměstnanost jako důsledek neexistující koncepce vyvedení České republiky z ekonomické krize a za třetí o opodstatněné obavy z únosnosti sociální a důchodové reformy. Na dotaz Raportu, zda považuje výstražnou stávku za úspěšnou, Jana Kašparová odpověděla: “Pokud vím, v rámci sítě železnic se stávky zúčastnili všichni odboráři z Odborového sdružení železničářů. Šlo o to, abychom se připomněli, že tu jsme a jsme připraveni jít i do tvrdších akcí. A to se, myslím, podařilo.”